Travní lyžaři byli třikrát třetí, domácí finále Světového poháru bude hodně napínavé

6 min 28 s

Tři dny, tři třetí místa. Úspěšně se čeští travní lyžaři probojovali předposledním podnikem Světového poháru, který hostil rakouský Rettenbach. Jan Němec patřil na pódium v superobřím i obřím slalomu, Jan Gardavský pak v superkombinaci. Němce nyní dělí tři body od prvního místa v průběžném pořadí seriálu, a tak ho čeká napínavý souboj o křišťálový glóbus v domácím prostředí – finále Světového poháru proběhne 5. až 7. září v Předklášteří. „Rozhodovat se bude asi až v posledním závodě, v nedělním slalomu,“ předvídá reprezentační trenér Daniel Mačát.

V průběhu víkendu se v rakouském Rettenbachu pořadí na čele Světového poháru měnilo den co den. Po pátečním superobřím slalomu se poprvé v sezoně dostal do těsného vedení Ital Edoardo Frau, největší konkurent Jana Němce. Český závodník dojel po skvělém výkonu třetí, zatímco Frau vyhrál. Šesté místo obsadil Jan Gardavský. Mezi ženami vybojovala čtvrtou příčku Adéla Kettnerová, jež se několika drobnými chybami v prostřední mírnější pasáži připravila o lepší umístění, od medaile ji dělily jen dvě desetiny sekundy.

V sobotu se v obřím slalomu vrátil do čela Světového poháru Jan Němec. Po prvním kole byl čtvrtý, nicméně ve druhém kole si poradil i s nástrahami trati zmoklé deštěm, který zamával s výsledky. Zajel stejný čas jako Lukáš Kolouch, a tak se dva Češi nakonec srovnali na třetím a čtvrtém místě. Jelikož Ital Frau dojel až devatenáctý, třetí Němec se vrátil do vedení Světového poháru.

Naděje na umístění na stupních vítězů měl v obřím slalomu i Martin Štěpánek, po prvním kole druhý, jenže ze závodu musel ve druhém kole odstoupit. Problémy měla i Adéla Kettnerová, jež po bezchybné jízdě v prvním kole vedla. V tom druhém na kluzkém povrchu spadla v páté bráně. Skvělým a vyrovnaným výkonem v obou kolech ji zastoupila Dominika Dudíková, která protnula časomíru ve čtvrtém nejrychlejším čase.

Po nedělní superkombinaci se do vedení ve Světovém poháru dostal Švýcar Stefan Portmann, který dojel čtvrtý. Za ním se seřadili na pátém místě Ital Frau a na šestém Jan Němec. Souboj těchto mužů tak bude ozdobou finálového zápolení v Předklášteří.

Bronzovou pozici vybojoval v superkombinaci Jan Gardavský, který se na stupně vítězů posunul ze sedmého místa po superobřím slalomu, když ve slalomu trefil parádně svoji jízdu a zajel druhý nejrychlejší čas na těžké trati, kterou nachystal rakouský trenér Morscher. Naopak Adéla Kettnerová, druhá po rychlostní části, slalomovou jízdu pokazila a ze závodu musela odstoupit.

Výsledky SP v Rettenbachu, superobří slalom, muži: 1. Frau (It.) 32,52 sekundy, 2. Portmann (Švýc.) 32,70, 3. NĚMEC 32,93, ... 6. GARDAVSKÝ 33,39, 12. KOLOUCH 33,78, 17. ŠTĚPÁNEK 33,93, 19. MÁCA 34,20, ženy: 1. Míková (SVK) 34,53, 2. Hetfleischová (Rak.) 34.75, 3. Wusitsová (Rak.) 35.02, 4. KETTNEROVÁ 35,22, ... 10. IVÁNKOVÁ 36,14, 11. GERGELYOVÁ 36,23, 12. DUDÍKOVÁ 36,95, obří slalom, muži: 1. Stocker (Rak.) 1:05,34, 2. Portmann (Švýc.) 1:05,88, 3. NĚMEC 1:05,97, 4. KOLOUCH 1:06,20, ...12. MÁCA 1:07,40, ženy: 1. Míková (SVK) 1:08,60, 2. Hirschhoferová (Rak.) 1:09,54, 3. Krückelová (Rak.) 1:09,78, 4. DUDÍKOVÁ 1:11,62.