Šťastné Předklášteří pro Lukáše Koloucha. Potřetí v kariéře vybojoval na Moravě bronz ve Světovém poháru

6 min 53 s

Tři pódia, tři bronzy, třikrát moravské Předklášteří. Taková je dosavadní kariérní bilance čtyřiadvacetiletého travního lyžaře Lukáše Koloucha. Poslední z bronzových úspěchů si v Předklášteří připsal v sobotním obřím slalomu.

V zahraničí na stupních vítězů Lukáš Kolouch zatím nikdy nestál. „Vždycky to vyjde na domácí půdě, to je velice zajímavý. A samozřejmě lepší, venku to tak ceněné není,“ smál se po nejvýraznějším úspěchu letošní sezóny. Aby ne, na pódium se tentokrát hodně nadřel. „Bylo hrozné vedro a bylo těžké se přemoct k nějakému kloudnému výkonu,“ přiznal lyžař z Moravské Třebové.

Vedle tropických veder se on i jeho soupeři museli vyrovnat také s mimořádně náročnou tratí. „Týden tady nepršelo, celý svah je jako beton. Včera to zkoušeli kropit, aby to trochu změklo, ale nic nepomáhá a v těch vedrech teď je to tvrdší a tvrdší,“ popisoval nejlepší z Čechů, který však v nekompromisních podmínkách zajel nejvydařenější obří slalom v životě. První kolo mu nevyšlo, skončil až sedmý. To druhé už zvládl bez chyby. „Po prvním jsem na bednu ztrácel nějakých patnáct setin, takže jsem si říkal, že když dobře zajedu to druhé, mohlo by to vyjít. Ale až tak jsem si nevěřil, protože obřák mi tolik nevychází,“ řekl Kolouch.

Jeho silná disciplína přitom přijde na řadu až v neděli. Právě ve slalomu stanul v Předklášteří na pódiu už dvakrát. „Je to nevyzpytatelné, zvlášť, když je tady ta trať takhle tvrdá. Může se stát cokoliv, záleží, kdo si jak zakopne, ta špička jede na maximum. Ale může to být další bedna,“ připustil.

Domácímu publiku se předvedla i Dudíková. Čtvrtým místem vyrovnala nejlepší výsledek kariéry

V úvodním závodě druhého podniku letošního seriálu se dařilo i Dominice Dudíkové. Po prvním kole byla pátá, druhá půlka závodu však mladou, českou lyžařku posunula o příčku výš. Konečným čtvrtým místem Dudíková vyrovnala svůj nejlepší výsledek ve Světovém poháru v kariéře.

Stupně vítězů patřily Rakušance Hetfleischové, Slovence Míkové a Japonce Šuntaniové. Mezi muži dominoval Rakušan Stocker, druhý před domácím Kolouchem skončil Švýcar Portmann. Druhým nejlepším Čechem byl desátý Jan Jerošek, o příčku níž se umístil Hynek Rajch.

V neděli bude Světový pohár v Předklášteří pokračovat slalomem a Češi se opět mohou těšit na mohutnou diváckou podporu. „Tady je vždycky hezká kulisa. Schází se tu domácí závodníci a rodiny kolem nich, přijdou i místní z Předklášteří, takže vždycky super atmosféra. A když je někdo z Čechů na bedně, je to ještě o to lepší,“ libuje si Lukáš Kolouch. Právě on by domácím fanouškům mohl udělat největší radost.

Výsledky

Obří slalom muži: 1. Stocker (Rak.) 53,85, 2. Portmann (Švýc.) +0,38, 3. Kolouch +0,76, 10. Jan Jerošek, 11. Hynek Rajch, 13. Václav Jerošek, 15. Martin Soltík, 17. Mačát, 19. Ševčík (všichni ČR), Pohl, Tomáš Soltík diskvalifikovaní, Vojta, Hromádko, Barták, Štěpánek (všichni ČR) nedokončili 1. kolo

Obří slalom ženy: 1. Hetfleischová (Rak.) 56,51, 2. Míková (SR) +0,69, 3. Šuntaniová (Jap.) +1,36, 4. Dudíková 6,63, Hlaváčová diskvalifikována, Rašovská, Kettnerová (všechny ČR) nedokončily 1. kolo