O vítězích Českého OR poháru v travním lyžování je rozhodnuto

8 min 29 s

Minulý víkend uzavřelo sezonu travních lyžařů Mistrovství České republiky v Předklášteří u Brna, které bylo zároveň finálem Českého OR poháru 2018. Národní šampionát nabídl těsné souboje v jednotlivých závodech, ale zamíchal i s celkovým pořadím v Českém OR poháru.

Začněme ale nejprve těmi, kteří letošní sezoně ve svých kategoriích dominovali. Plný počet bodů, tedy 550 za 11 závodů v sezoně, posbírali hned čtyři závodnice.

V nejmladší kategorii dívky do 10 let  zvítězila právě jedna z nich Tereza Bláhová z OK Ski Pardubice před Nikol Jebavou ze Spartaku Vrchlabí a svojí týmovou kolegyní Eliškou Dobrovskou. Naopak mezi stejně starými chlapci byl rozdíl nejtěsnější. O pouhých 20 bodů se z celkového triumfu v Českém OR poháru může radovat Matyáš Štěpánek z Lyžařského klubu Zlín. Druhé místo s nějtěsněším rozdílem v tomto roce bral závodník Grasski Štítná Šimon Liška. Třetí skončil jeho kolega ze Štítné Tobiáš Šulík.

V kategorii předžákyně je opět stoprocentní vítězkou s 550 body Ella Jebavá ze Spartaku Vrchlabí. Mezi předžáky vyhrál Jiří Havlíček (SKI Řetězárna) s téměř sto bodovým náskokem před závodníkem Spartaku Vrchlabí Robinem Polanským a Filipem Kutínem z SK Zdarski.

I mezi mladšími žákyněmi zvítězila s plným počtem bodů Aneta Koryntová z OK Ski Pardubice. Druhé místo brala Lenka Knorová, která reprezentuje Jan Němec Ski Academy. Třetí skončila Kateřina Zatloukalová z Lyžařského klubu Olomouc. OK Ski Pardubice si připsalo triumf i mezi mladšími žáky, když Daniel Bláha na Mistrovství republiky vybojoval celkovou výhru nad Václavem Knorem z Jan Němec Ski Academy.

Nejúspěšnější starší žákyní a poslední vítězkou s 550 body se stala Eliška Rejchrtová z OK Ski Pardubice, když za sebou nechala Sáru Stloukalovou z Jan Němec Ski Academy. Téměr neporažen byl i vítěz starších žáků Aleš Knor (Jan Němec Ski Academy), který zratil k plnému skóre pouze třicet bodů po chybě a pádu v Olešnici v Orlických horách. Druhou příčku bere lyžař OK Ski Pardubice Jakub Černický a s třetím místem se musel spokojit Pavel Ivánek z TJ Sokola Předklášteří.

Zatímco všechny dosavadní dívčí kategorie měly neporaženou vítězku, mezi dospělými a juniory tomu tak nebylo. O celkovou výhru mezi sebou soupeřily Alena Veselá z LK Olomouc a Šárka Abrahamová ze Slovanu Moravská Třebová. Radovat se nakonec mohla Veselá. Naopak jednoznačný průběh měl podle očekávání Český OR pohár v podání juniorů. Martin Barták ze Ski klubu České Petrovice si svoji situaci zkomplikoval absencí v Olešnici v Orlických horách, ale díky tomu, že v ostatních závodech zůstal neporažen, mu bodový zisk 400 bodů stačil k celkovému vítězství. O pouhých 30 bodů za ním skončil závodník Slovanu Moravská Třebová Václav Mačát. Třetí příčka zůstala na Filipa Machů z Grasski Štítná.

Mezi ženami triumfovala Dominika Dudíková ze SKI Teamu Vaňkův kopec před Adélou Kettnerovou, která kvůli zranění vynechala druhou polovinu sezony. V nejvyrovnanější mužské kategorii se nakonec z vítězství raduje Martin Soltík ze Sokola Předklášteří, který díky podařenému Mistrovství republiky předčil o 35 bodů úřadujícího mistra světa Jana Gardavského. O dalších 15 bodů za Gardavským skončil týmový kolega Soltíka ze Sokola Předklášteří Martin Máca.

Český OR pohár měl v letošní sezoně čtyři zastávky s jedenácti starty. Domácí sezonu odstartoval na konci června první závod v Českých Petrovicích. O měsíc později pokračoval Český pohár v Olešnici v Orlických horách. Třetí závod se jel společně s mezinároním závodem FIS ve Štítné nad Vláří, která byl měla v příštím roce hostit juniorské mistrovství světa. Český pohár pak stejně jako celou sezonu uzavřelo na konci září Mistrovství ČR v Předklášteří u Brna.

Slavnostní vyhlášení Českého OR poháru proběhne 2. listopadu 2018 v Moravské Třebové v rámci každoročního Plesu travních lyžařů.