Devět českých medailí a chvála pro organizátory. Naprostá spokojenost, hodnotí domácí juniorský šampionát na trávě trenér Mačát

Devět českých medailí a chvála pro organizátory. Naprostá spokojenost, hodnotí domácí juniorský šampionát na trávě trenér Mačát

9 min 58 s

Nebylo dne, aby jeho svěřenci na mistrovství světa juniorů ve Štítné nad Vláří neslavili alespoň jednu medaili. Tým travních lyžařů okolo trenéra Daniela Mačáta od čtvrtka do neděle vybojoval ve čtyřech disciplínách celkem devět cenných kovů. „Jsem absolutně spokojený,“ hodnotí úspěšný domácí šampionát Mačát.


Kdybyste měl „vypíchnout“ tři nejvýraznější momenty českých reprezentantů, které vám po mistrovství zůstanou v paměti. Jaké by byly?

Za prvé to byla dokonalá jízda Adély Kettnerové při svém zlatém super G, kdy porazila o pouhé čtyři setiny loňskou držitelku křišťálového glóbu. Za druhé parádní dvě kola slalomu od Tomáše Soltíka, kterými jednoznačně porazil soupeře. Jeho výkon navíc nádherně vyšperkovali další tři čeští junioři, když získali stříbro, bronz a "bramboru". A za třetí určitě neuvěřitelný výkon Martina Bartáka v závěrečném obřím slalomu. Dokázal dokončit celé první kolo bez hůlky a nakonec vybojoval fantastickou bronzovou medaili. Na to budu dlouho vzpomínat.

Který z vašich svěřenců vás na domácím šampionátu nejvíce potěšil?

Samozřejmě zlatí Soltík a Kettnerová. A k nim se určitě zařadil náš nejmladší junior Martin Barták, jeho tři medaile byly fantastické. I z bronzu Jeroška a Rajcha mám obrovskou radost.

Český tým nakonec v pořadí národů skončil na druhém místě těsně za Rakouskem. Na druhou stranu, devět medailí je velký úspěch. Převládá u vás spokojenost, nebo vás spíš mrzí, že jste jako domácí výběr nedokázali ovládnout pořadí národů?

Já osobně jsem absolutně spokojený. Pořadí národů není až tak důležité, to mě vůbec netrápí. S devíti medailemi se takové hodnocení běžně vyhrává, ale Rakušané byli letos o kousek lepší.

Neúspěšnějším domácím reprezentantem byl Tomáš Soltík se dvěma stříbrnými a jednou zlatou medailí. Čekal jste podobně suverénní počínání?

Tomáš měl velké ambice již před šampionátem, medaili chtěl a zlatou si tajně přál. Ale začátek sezóny měl velmi rozpačitý, ve Světovém poháru figuruje až někde kolem pětadvacátého místa. Na mistrovství se však dokonale soustředil a svou formu prodal v pravou chvíli. Myslel jsem, že ho jeho dva největší soupeři, Knapp s Angererem, potrápí mnohem víc. Ale ani oni nejsou stroje a chybovali.

Pro Soltíka to bylo poslední mistrovství světa juniorů. Myslíte, že bude schopný navázat na mládežnické úspěchy i mezi elitou?

Asi to bude ještě nějaký rok trvat. Věřím ale, že na mistrovství světa v roce 2017 v Kaprunu už bude schopen promluvit do první pětky.

Další česká favoritka na mistrovství Adéla Kettnerová hned první den získala zlato v Super G, nakonec to ale byla zároveň její poslední medaile. Není to pro vás trochu zklamání?

Adéla se letos taky trochu trápí, má hodně nevyrovnané výkony. Když „jen“ závodí a dá do jízdy všechno, je téměř neporazitelná. Ale pokud nad tím moc přemýšlí, dělá chyby. Každopádně zlato, i když to pro ni byla jediná medaile, je velký úspěch.

Novými objevy aktuální sezony jsou talentovaní Martin Barták a Karolína Rašková, kteří si prvním rokem mezi juniory počínají více než dobře. O budoucnost českého travního lyžování tedy nemusíme mít obavy?

Jsem strašně rád, že se Martin prosadil hned v první sezóně mezi juniory a ve Světovém poháru dokonce pravidelně boduje. Karolína měla na domácím mistrovství trošku smůlu, ale věřím, že především psychicky se zdokonalí a její výkony budou vyrovnanější. Pro nás to znamená, že už od žáků, které vede Pavel Ivánek, pracujeme s travařským potěrem skvěle a že o budoucnost se rozhodně bát nemusíme. Velký dík v tomto ohledu patří i oddílovým trenérům.

Jak to ve Štítné nad Vláří vypadalo s terénem? Spousta závodníků si před startem špampionátu trochu stěžovala, že je moc tvrdý. Nakonec to ale nebylo tak strašné, je to tak?

Dva dny před zahájením zapršelo a terén změkl, což bylo skvělé pro úvodní rychlostní disciplíny. Třetí a čtvrtý den se už vedro a vítr znovu postarali o "betonový" podklad a poslední dva závody byly, ve spojení s částečnou únavou, technicky hodně náročné.

Bylo mistrovství úspěšné také po organizační stránce?

Organizace byla velmi dobrá, bez větších problémů. Pokud se nějaká drobná výtka objevila, byla hned vyřešena k absolutní spokojenosti všech účastníků. Předsedkyně komise FIS, Švýcarka Heidi Phister, ocenila svah i vlastní organizaci. A prý už se těší na další mezinárodní závody na místním svahu.

Jaké odezvy k organizaci jste dostávali od ostatních reprezentací?

Líbil se jim svah i celý valašský region, mentalita místních obyvatel je doslova nadchla. Takže samé superlativy.



Pomoc Ukrajině