×
Bronz! Eva Samková slaví druhou olympijskou medaili v kariéře

Bronz! Eva Samková slaví druhou olympijskou medaili v kariéře

16.02.2018

Fantazie! Snowboardcrossařka Eva Samková vybojovala pro Českou republiku další medaili z olympijských her. Čtyřiadvacetiletá vítězka ze Soči si v dechberoucím finiši dramatického finále dojela v jihokorejském Pchjongčchangu pro bronz.

„V Soči jsem vůbec nevěděla, jak bude těžké zopakovat úspěch a být znovu do Top 3. Jsem strašně ráda, že to klaplo na bronz, je to úžasný,“ radovala se v cíli Eva Samková.  „Ukázala jsem, že můžu po několik let jezdit stabilně ve špičce,“ dodala.

Svou cestu za obhajobou olympijského zlata začala tím nejlepším možným způsobem a stejně jako před čtyřmi lety v Soči vyhrála kvalifikaci. Přestože po většinu trati měla lehkou ztrátu na průběžně vedoucí Italku Michelu Moioliovou, v závěrečné části dokázala zrychlit a v cíli byla o 13 setin sekundy rychlejší. Ze třetího a čtvrtého místa šly do závodu Američanky Faye Guliniová a Lindsey Jacobellisová.

Na kvalifikaci naopak nebude v dobrém vzpomínat druhá česká závodnice na startovní listině Vendula Hopjáková. Ta spadla v obou jízdách, přičemž po druhém pádu musela být ošetřována přímo na trati. Ačkoliv vzhledem k pádům dalších závodnic nakonec byla kvalifikována do vyřazovacích jízd, do čtvrtfinále kvůli pochroumanému kotníku nepostoupila.

Samková startovala hned v prvním čtvrtfinálovém heatu, většinu jízdy figurovala na třetím místě, pak se na chvíli dokonce propadla na čtvrtou příčku, ale ve spodní pasáži trati znovu dokázala zabrat a vyšvihla se na postupovou druhou příčku za vítěznou Bulharkou Jekovovou. Také v semifinále doháněla ztrátu v závěru, ještě na posledním mezičasu byla čtvrtá, mocným finišem ale všechny předjela a postupovala z prvního místa.

To největší drama ale mělo přijít až ve velkém finále. Po startu figurovala na třetím místě namačkané šestičlenné skupinky. Pak se propadla až na poslední, šesté místo, ze kterého naháněla soupeřky před sebou. V určitý moment už to vypadalo, že nabrala nedostižitelnou ztrátu. Jenže pak se nadechla k dechberoucímu finiši a na závěrečných skocích se dokázala probojovat až na stupně vítězů.

Rozhodovaly jen centimetry. Fotofiniš nakonec potřeba nebyl, ale Samková si do poslední chvíle nebyla jista, zda to stačila na bronz. „Nevěřila jsem. Myslela jsem, že u mého jména naskočí čtyřka,“ popisovala první okamžiky v cíli. „Do poslední rovinky jsem si hrozně věřila, napálila jsem to tam i v semifinále a všechny předjela. Teď to naštěstí těsně vyšlo taky,“ dodala.

Rychlejší byla jen suverénní vládkyně aktuální sezony Italka Michele Moioliová, která v cíli slavila zlato, a teprve šestnáctiletá Francouzka Julia Perairová de Sousaová, jež si dojela pro senzační stříbro. 

Foto: @premekvida

 Generální partner

Oficiální partneři

Produkce soutěží

Partneři