Závod na středním můstku se stal kořistí Němce Wellingera, Koudelka skončil pětadvacátý

8 min 13 s

Asi jen málokdo čekal, že individuální olympijský závod mužů na středním můstku bude trvat přes dvě a půl hodiny. Ve větrné loterii, kdy hodně závodníků muselo v mrazu na nájezdu čekat na svůj skok, byl znám nový olympijský vítěz až po půlnoci korejského času. Vyhrál německý skokan Andreas Wellinger, jenž zároveň s třetím Robertem Johanssonem vyrovnal nový rekord můstku. Mezi ně se vklínil Johann André Forfang z Norska. Do druhého kola prošel Roman Koudelka a skončil v něm pětadvacátý, což je jeho druhý nejlepší výkon v sezoně.

Hned jako třetí v pořadí skákal Viktor Polášek a brzy bylo jasné, že jeho 92 metrů na postup stačit nebude. Již tehdy někteří závodníci čekali na své skoky a byli odvoláváni z nájezdové lavice. Jako vůbec první překonal stometrovou hranici Vladimir Zografski, ačkoliv na „semaforu“ čekal na zelenou přes pět minut. Nedlouho poté přišly dva další skoky za stovku, o které se postaral Daiki Ito (103 m) a Mackenzie Boyd-Clowes, jenž ještě půl metru přidal.

Roman Koudelka sice musel chviličku počkat, než se za 98 metrů dostal mezi třicítku nejlepších, ovšem nakonec to vyšlo. Dočkal se jí hned po tom, co Rjoju Kobajaši vylétl za 108 metrů k průběžnému vedení, další v pořadí Timi Zajc totiž pokazil svůj skok. První třicítku uzavřel Noriaki Kasai, který startuje již na svých osmých olympijských hrách. Kobajašiho sesadil z první pozice až Karl Geiger, který se před Japonce vyhoupl o pouhou desetinu.

První kolo nakonec mělo nečekaného vedoucího muže. Stefan Hula totiž využil výborného větru proti a dopadl na 111 metrů. Po jeho pokusu se nájezd možná trošku zbytečně snížil z okna 13 na dvanáctku. Vzhledem k tomu, že vítr proti krátce ochabl, nepostoupili Dawid Kubacki a Junširo Kobajaši do druhého kola. Hulovi se výrazněji přiblížil až Johann André Forfang, který byl po prvním kole třetí. Poláky dostal do ještě větší euforie průběžně druhý Kamil Stoch. Zatímco polský dvojblok byl na prvních dvou místech, němečtí favorité Freitag s Wellingerem až na čtvrté a páté pozici se ztrátou přes šest bodů na lídra.

Ve druhém kole se dostal přes sto metrů i Roman Koudelka (103 m) a bylo jasné, že si nepohorší, jelikož šel na průběžné druhé místo a následně pokazil skok Francouz Learoyd. Naopak Peter Prevc předvedl velelet, se 113 metry zůstal jen půl metru za rekordem Stefana Krafta a dalších jedenáct skoků byl na pozici lídra. Sesadil ho až po prvním kole třináctý Daniel-André Tande, který se ve finále posunul až na šesté místo. Na sklonku kariéry si zřejmě stanovil nový rekord v čekání na skok Simon Ammann. Z nájezdové lavice byl sesazen pětkrát a v mrazivém počasí byl průběžně zahříván dekou. Když konečně skočil, dostal se na druhé místo (104,5 m).

Po něm si o stupně vítězů řekl Nor Robert Johansson, který délkou 113,5 metrů vyrovnal Kraftův rekord můstku z loňského roku. Dopad a odjezd sice neměl ideální, ovšem vedl se značným náskokem. Kobajaši, Geiger a Eisenbichler své skoky nezvládli ideálně a před poslední šestkou skokanů se zase čekalo. Kraft stvrdil rakouský útlum, skokanská velmoc brala jeho třináctým místem nejlepší výsledek...

Střední můstek v centru Alpensia bude mít nyní tři rekordmany, Andreas Wellinger přistál také na 113,5 metrech a přihlásil se o zlato, navíc za výborný styl. Jeho krajan Freitag skok pokazil a klesl na chvost první desítky. Johann André Forfang po svém skoku udržel druhé místo a čekalo se, co předvede polské duo Stoch-Hula. Oba ale skočili 105,5 metrů a propadli se za stupně vítězů. Německo se tak raduje v olympijském závodě na středním můstku po dlouhých 34 letech ze zlata, posledním německým vítězem je Jens Weißflog ze Sarajeva 1984.

Kompletní výsledky individuálního závodu mužů na středním můstku najdete zde.