Výborné skokanské představení ve Willingenu vyhrál Nor Daniel-André Tande

5 min 44 s

Můstek Mühlenkopfschanze v Německu je znám dlouhými skoky a stejně tomu bylo i při světovém poháru 2018. Rekord můstku v podání Janne Ahonena a Jurije Tepeše o délce 152 metrů sice odolal, ale i tak viděly zaplněné tribuny opravdu dlouhé skoky, zejména v prvním kole. Během něj skočil nejdále Richard Freitag (149,5 m), ovšem kvůli stylu byl druhý za Kamilem Stochem. Finálové kolo se nejvíce povedlo Danielu-André Tandemu, který za 146,5 metrů vypálil všem rybník a ze čtvrtého místa se posunul k první výhře v sezoně.

Z českých skokanů postoupil z páteční kvalifikace pouze zkušený Roman Koudelka. Ve výborných podmínkách ale skočil pouze 126,5 metrů, a aby se vešel do druhého kola, potřeboval osm horších skoků. Ty nepřišly, Koudelka skončil na 35. místě a k postupu mu chybělo 5,8 bodů.

Toho času již vedl Slovinec Nejc Dežman, který těsně nepřekonal 140 metrů. Willingen je velice oblíbený můstek především pro letce, daly se čekat skoky za tuto hranici a jako první ji překonal Daniel Huber z Rakouska – 143,5 m. Tilen Bartol přidal ještě o metr a půl více, nicméně kvůli vyšším odpočtům byl průběžně druhý. Dežmana sesadil až polský závodník Dawid Kubacki, který dal také 145 metrů a po první kole byl třetí.

Dlouhé skoky se čekaly také od Johanssona, Fannemela nebo Forfanga, ale Norové tak daleko neskočili. Ulétl až Daniel-André Tande za skvělých 148 metrů. Nicméně výrazný odečet za vítr ho zařadil až o tři desetiny bodu za Kubackého. Poláka vzápětí sesadil krajan Kamil Stoch, avšak nahoře byl ještě Richard Freitag. Trenér Werner Schuster mu stáhl startovní lavici o okno níže na devítku. Nejdelší skok prvního kola 149,5 metrů na Stocha těsně nestačil, zejména kvůli dopadu na obě nohy.

Ve druhém kole potřeboval hodně zabojovat Johann André Forfang, jenž byl až osmnáctý. Povedlo se mu to, skočil 144 metrů a šel na první místo s náskokem téměř patnáct bodů. Před finálovou desítkou se za něj zařadili krajané Johansson a Fannemel. Čekalo se, kdo Forfanga sesadí. Povedlo se to až po prvním kole sedmému Stefanu Hulovi za rovných 140 metrů.

Domácí fanoušky poté potěšil Andreas Wellinger, který čekal, jestli jeho 141,5 m bude stačit na stupně vítězů. Jenže hned po něm dal Tande 146,5 metrů a řekl si o pozici na stupních vítězů. Nor porazil Kubackého, poté na něj o osm desetin nestačil ani Freitag. Poslední skok sobotního závodu obstaral Stoch, ovšem nevyšel mu odraz, nepřekonal ani 140 metrů a klesl až na čtvrtou pozic. Daniel-André Tande tak mohl slavit první vítězství v sezoně před Fraitagem a Kubackim.

Kompletní výsledky sobotního závodu najdete zde, nedělní závod startuje již v 10:20 a bude generálkou na olympijské hry v Pchjongčchangu.