V Zakopaném prošli do závodu všichni Češi

4 min 26 s

Všichni čtyři čeští skokani na lyžích dokázali postoupit z páteční kvalifikace pro nedělní závod světového poháru v polském Zakopaném. Nejlepší z nich Čestmír Kožíšek ale obsadil až 32. místo. Suverénně nejlepší pokus soutěže předvedl domácí Kamil Stoch.

Vyjma Čestmíra Kožíška se vraceli čeští skokani do Světového poháru po delší přestávce. Některé tréninkové výkony Romana Koudelky či Vojtěcha Štursy už slibovaly průnik do vyšších pater výsledkové listiny, ale v kvalifikaci byl spíše pravdou opak.

Ze startovního pole čítajícího 57 závodníků se postup do závodu prakticky rovnal povinnosti. Jako první z kvarteta Čechů předvedl svůj pokus Viktor Polášek a dokázal v pohodě proskočit do padesátky nejlepších z 39. místa. Romanu Koudelkovi a Vojtěchu Štursovi se pak skoky příliš nepovedly. Štursa dokonce v mírnějším zadním větru předvedl jen 117 metrů a postupoval s odřenýma ušima na 47. místě.

Nejlepší český pokus předvedl Kožíšek, který má aktuálně z českých závodníků nejlepší formu a zároveň i nejvíce bodů ve světovém poháru. V zadním větru z nižší nájezdové lavičky zaznamenal 126,5 metru, což stačilo ve vyrovnané skupině na konečné 32. místo. Mezi sedmičkou nepostupujících se objevili hned čtyři reprezentanti Kazachstánu, dva členové ruského béčka a Estonec Artti Aigro.

Nejlepší výkon kvalifikace předvedl Kamil Stoch. V silnějším zadním větru zaznamenal z nízké nájezdové lavice číslo 16 pokus dlouhý 137 metrů a o deset bodů porazil druhého Němce Markuse Eisenbichlera. O příčku za ním pak skončil druhý muž průběžného pořadí Richard Freitag. Nejdelším pokusem dne se blýskl Marius Lindvik. Předveld 138,5 metru a obsadil páté místo. Závodník z Kontinentálního poháru navíc v jednom tréninkovém kole překonal i rekord můstku Simona Ammanna, když dopadl do vzdálenosti 141 metrů.

V sobotu je na programu soutěž týmů, v níž budou patrně největšími favority na výhru domácí Poláci. Český tým se poprvé v sezoně pokusí postoupit do druhého kola, při absenci Finů a účasti ruského B-týmu by se to snad mělo podařit.