Úspěšný Memoriál Jiřího Rašky, Doleželová vítězí a Janda druhý

6 min 7 s

Poslední prázdninový víkend patřil ve Frenštátě pod Radhoštěm skokům na lyžích. V rodišti Jiřího Rašky, historicky prvního českého vítěze zimních olympijských her, se konal Kontinentální pohár ve skoku na lyžích mužů a FIS pohár v soutěži žen.

Program třetího ročníku Memoriálu začal již ve čtvrtek 28. září, kdy se uskutečnil první oficiální trénink mužů i žen. Do Beskyd zavítali i čeští skokané v čele s domácím Jakubem Jandou. Češi již v trénincích ukázali, že mají na to, aby tu ukázali kvalitní skoky a byli rovnocennými soupeři zahraničním skokanům. Hlavní závod byl na programu v pátek. V ženské kategorii se postavilo na start celkem 22 skokanek z pěti zemí. Nejlépe si z českých reprezentantek počínala M. Doleželová. Třiadvacetiletá závodnice z TJ Frenštát získala v celkovém součtu 212,2 b. a celkově obsadila skvělé druhé místo. Na nejvyšší metu vystoupala v pátečním závodě Ruska A. Gladysheva, která si výkony 97,5 a 94,5 m zajistila celkové vítězství. Třetí skončila A. Kustova. Do Top 10 se podařilo proniknout ještě B. Blažkové, K. Indráčkové a V. Pustkové. Blažková skončila šestá, Indráčková sedmá, Pustková byla devátá. Mužská kategorie čítala dohromady 53 jmen. Do druhého kola se dostala z Čechů pouze trojice Janda, Cikl, Sakala. Těm se nepodařilo navázat na pěkné skoky z tréninku a nakonec obsadili místa v druhé a třetí desítce. Cikl obsadil čtrnáctou příčku, Janda sedmnáctou, Sakala skončil šestadvacátý.  Z vítězství se radoval Rakušan Schiffner, stříbro bral Němec Queck a bronz získal Slovinec Sinkovec.

Kromě samotných závodů měli organizátoři připravený i bohatý doprovodný program. V pátek večer se na frenštátském náměstí uskutečnilo slavnostní vyhlášení a poté představení všech skokanů i skokanek. Dětem se o zábavu na můstku postaral Nadační fond Svazu lyžařů. Mohly se vyfotit ve skokanské kombinéze, zaskákat si na trampolíně, namalovat a vybarvit obrázek či zkusit zdravovědu.  Za absolvování všech stanovišť pak byly odměněny drobným dárkem.

Sobota nabídla divákům ještě lepší podívanou. M. Doleželová jak v prvním, tak druhém kole neponechala nic náhodě a skoky dlouhé 102,5 a 100,5 m jí vynesly zasloužené vítězství. Druhá skončila včerejší vítězka A. Gladysheva a třetí Američanka N. Englund. Na úspěch Doleželové se pokusil navázat také v prvním kole J. Janda. Tomu, jako jedinému z českých reprezentantů, se podařilo proniknout do druhého kola a získat průběžné čtvrté místo. Závěrečné kolo nabídlo příchozím diváků napínavé souboje. Janda nakonec zabojoval a ukázal, že je schopen poprat se o medaili. Na vítězství to o pár bodů nestačilo, ale skvělé druhé místo bylo odměnou nejen jemu, ale i domácímu publiku. Se ziskem 251,1 b. zvítězil J.Sinkovec a třetí Němec P. Paschke.