Turné čtyř můstků: Stoch zvítězil v Oberstdorfu, Koudelka si připsal bod

5 min 24 s

Vítěz loňského ročníku Turné čtyř můstků Kamil Stoch vykročil úspěšně i do 66. ročníku seriálu. Po čtvrtém místě v prvním kole zaútočil ve druhé sérii skoků a pokusem dlouhým 137 metrů doskočil na první místo. Z českých závodníků postoupil do druhého kola pouze Roman Koudelka a nakonec obsadil třicáté místo.

První kolo přitom Koudelkovi ve větrné ruletě docela vyšlo. V lepších podmínkách doletěl do vzdálenosti 120,5 metru a zaznamenal 21. pozici. Nedaleko od postupu přes šťastné poražené byl i Čestmír Kožíšek. Nakonec se však musel spokojit s 32. místem. Skok v extrémně těžkých podmínkách vůbec nevyšel Vojtěchu Štursovi. Mladý skokan přičítal více než dvacet bodů za nejhorší vítr v rámci prvního kola a skončil na posledním klasifikovaném 47. místě.

Úvodní sérii skoků opanoval Stefan Kraft. Jako jeden z mála závodníků však od svého výkonu odečítal body za vítr proti a zaznamenal 132 metrů, což byl nejdelší pokus kola. Těsně za ním byl lídr Světového poháru Richard Freitag, který výborným pokusem dostal do varu více než čtyřicet tisíc fanoušků pod můstkem. Třetí místo těsně držel Dawid Kubacki z Polska.

Druhý skok Koudelkovi vůbec nevyšel. Po chybě na hraně zaznamenal jen 105,5 metru a propadl se na konečné 30. místo. Stal se však druhým českým reprezentantem v sezoně, který dokázal v této sezoně bodovat.

Ještě před pokusem českého závodníka zazářil Johann Andre Forfang. V silném zadním větru skočil 126,5 metru a z 25. příčky se posunul na konečnou sedmou. Dobře zvládl svůj skok ve druhém kole i Junširo Kobajaši, který se vyšvihl na šesté místo. Poprvé v kariéře se v elitní pětce objevil Polák Stefan Hula, jenž bral na úvod Turné výborné páté místo.

Ze čtvrté pozice zaútočil jeho krajan Stoch. Doletěl do vzdálenosti velikosti můstku na 137 metrů a mohl se radovat. Odolal pokusům Fannemela i Kubackiho, byť ten se za něj zařadil na průběžné druhé místo a nakonec skončil třetí. Na Stocha nestačil toho podvečera ani suverén sezony Richard Freitag. Skončil nakonec druhý a ještě více zvýraznil své vedení na čele Světového poháru. Vedoucí muž po prvním kole Kraft totiž svůj druhý skok nezvládl a skončil s velkou ztrátou až čtvrtý.

Skokani se nyní přemístí do Garmisch-Partenkirchenu, kde je na Silvestra čeká kvalifikace pro druhý závod seriálu, který se koná na Nový rok. Češi ho absolvují ve stejné sestavě jako byla přítomna v Oberstdorfu.