Štursa vybojoval první body v sezoně, v Rusku zvítězil Freitag

4 min 51 s

První body v nové sezoně pro český skok na lyžích vybojoval v ruském Nižném Tagilu Vojtěch Štursa, kterému se podařilo projít do druhého kola a obsadit konečné 28. místo. Závod proběhl za velmi dobrých větrných podmínek a vyhrál ho Němec Richard Freitag, který vybojoval také žlutý dres pro vedoucího muže Světového poháru.

Do sobotního individuálního závodu na ruském velkém můstku postoupila z kvalifikace dvojice českých reprezentantů Vojtěch Štursa a Tomáš Vančura. A právě Vojtovi Štursovi se závod vydařil a dosáhl na první body v nové sezoně!

Štursovi přitom vůbec nevyšlo zkušební kolo, v němž předvedl pouhých 114 metrů. V Nižném Tagilu však využil při prvním ostrém skoku výborných podmínek a poměrně silného větru pod lyže. Štursa sice měl menší problémy na odrazu a musel se v letu srovnávat, ale následně se položil do větru a celou situaci zvládl na jedničku. A i díky své chladnokrevnosti si doletěl pro 124 metrů a vybojoval postup z 24. pozice. V kole druhém si sice trochu pohoršil, když skočil 123,5 metrů, ale konečně 28. místo znamená tři body do Světového poháru a především povzbuzení a blýsknutí na lepší časy do dalších závodů.

Do hlavního závodu se z kvalifikace probojoval také Tomáš Vančura, který ale skončil už v prvním kole. Se skokem dlouhým 115 metrů obsadil konečné 42. místo.

První kolo vyhrál trochu překvapivě Němec Karl Geiger, který vedl o pouhé tři desetinky před Norem Danielem-Andrém Tandem, jenž skokem dlouhým 141 metrů zapsal nový rekord můstku (o který ve druhém kole přišel, když jeho krajan Johann Andre Forfang skočil ještě o půl metru dál). V rozmezí pouhých šesti bodů se pak tísnilo hned šest skokanů, včetně Švýcara Gregora Deschwandena, který překvapil letem do vzdálenosti 137 metrů.

Vítězem závodu se nakonec stal po dramatickém vyvrcholení Richard Freitag, jenž ve druhém kole předvedl 137 metrů a o 6 desetin bodu porazil druhého Tandeho. Zároveň se stal novým lídrem Světového poháru. Třetí místo obsadil Nor Forfang. Výborného výsledku dosáhl i Němec Andreas Wellinger, který se z 20. místa po prvním kole prokousal až na 4. příčku.

Kompletní výsledky sobotního závodu jednotlivců v Nižném Tagilu najdete zde.