Skokan na lyžích Jan Matura má za sebou povedený víkend. V japonském Sapporu byl osmý a sedmý

6 min 29 s

Slibnou a hlavně stabilní výkonnost prokazuje s blížící se olympiádou skokan na lyžích Jan Matura. Z velkého můstku v japonském Sapporu, kde loni dvakrát zvítězil, si tentokrát veze osmou a sedmou příčku.

Každé umístění v Top 10 je úspěch, takže s výsledkem jsem samozřejmě spokojený. K tomu, abych se umístil lépe, je však potřeba víc štěstí. Loni jsem ho měl, dnes nikoliv. Uvidíme, co přinese zítřek,“ komentoval po sobotním závodě své osmé místo Jan Matura, který na můstku HS 134 předvedl skoky dlouhé 127,5 a 125,5 metru. O konečné umístění se brzy čtyřiatřicetiletý závodník liberecké Dukly dělil se dvěma Němci. Michael Neumayer a Markus Eisenbichler totiž získali stejný počet bodů (254,3).

Body do celkového hodnocení si připsali i další čeští skokani. Do dvacítky nejlepších se vešel ještě šestnáctý Lukáš Hlava se skoky dlouhými 130 a 119 metrů. Třetím bodujícím Čechem byl Antonín Hájek na 27. pozici s výkonem 128,5 a 112,5 metru. Právě Hájkovi se nejvíc dařilo v páteční kvalifikaci, ve které skončil čtvrtý. Šťastnou třináctku bral v pátek Lukáš Hlava a pouze Čestmír Kožíšek do sobotního závodu nepostoupil.

Vítězem se stal Slovinec Peter Prevc (137 a 134,5 m) před svým krajanem Jernejem Damjanem (135,5 a 129 m), třetí příčku obsadil domácí závodník Noriaki Kasai (132,5 a 129 m).

Výsledky najdete zde.

Také neděle pod nadvládou Slovinců, Matura sedmý

Nedělní závod, který byl už dvaadvacátým letošní sezóny, znepříjemnilo počasí. Kvalifikaci musela jury zrušit a byla nucena pustit do prvního kola všech 67 závodníků. Český lídr Jan Matura vyhrál první kolo (společně s Andreasem Koflerem) a měl tak krásně našlápnuto na bednu stejně jako minulý rok, kdy v Sapporu dvakrát vítězil. Skok dlouhý 131,5 metru už ale ve druhém kole nezopakoval a o čtyři a půl metru kratší výkon ho odsunul na sedmé místo.

Z českého kvarteta bodovali také Lukáš Hlava (23.) a Antonín Hájek (25.), Čestmír Kožíšek se do druhého kola ani bodované třicítky nepodíval (41.). „Výsledky jsou to slušné. Ještě se nám nedaří zvládnout druhá kola, a to u všech třech bodovaných závodníků. Malá chyba a menší kvalita  větru dole na 120ti metrech pak stojí hodně míst. Stabilita výkonů je ale opravdu slušná. Nervozita zatím není, máme ještě hodně práce a na nějaké nervy spoustu času,“ zhodnotil víkendový výkon svého týmu trenér David Jiroutek.

Stupně vítězů opět obsadili Slovinci, tentokrát zabrali všechna tři místa. Vítěz Jernej Damjan (138 a 134 m) si prohodil sobotní umístění s Peterem Prevcem, v neděli stříbrným za výkony 124 a 137,5 m. Třetí skončil Robert Kranjec (126 a 137 m).

Jakub Janda a Roman Koudelka tentokrát s týmem do Sappora neodcestovali, trenér David Jiroutek jim totiž naordinoval jiný program - soustředění s polským A-týmem ve Wisle. Roman má za úkol odskákat min. 20 - 25 skoků a Jakub stabilizovat formu.

Poslední dva závody před olympijskými hrami v Soči čekají skokany na lyžích v německém Willingenu 1. a 2. února.