Po Kontinentálním poháru v Bischofshofenu jsem začal věřit, že jdu správným směrem, říká Čestmír Kožíšek

Po Kontinentálním poháru v Bischofshofenu jsem začal věřit, že jdu správným směrem, říká Čestmír Kožíšek

10 min 55 s

Při prvním závodu v letech na lyžích se zrodil nejlepší český výsledek aktuální sezony. Čestmír Kožíšek totiž po finálovém kole figuroval na patnáctém místě, aby se v autě dozvěděl, že přes dvě diskvalifikace skokanů před sebou obsadil konečné třinácté místo. Šestadvacetiletý skokan hlásí, že jeho výsledek je odrazem nedávných závodů Kontinentálního poháru v Bischofshofenu, kde dosáhl na stupně vítězů, a začal si věřit. Rodák z Jilemnice zároveň potvrdil, že má letecké závody rád. V zimě 2015 ve Vikersundu si totiž stanovil osobní rekord na 226 metrů.


Čestmíre, máte za sebou závod, ve kterém jste skončil nejprve na 15. místě, ale po diskvalifikaci Damjana a Forfanga byl 13., a dosáhl na nejlepší umístění českého skokana v sezoně. Jak obě sobotní kola hodnotíte, resp. šlo něco ještě výrazněji zlepšit?

První kolo vyšlo super. Úplně mi pomohlo utvrdit se v tom, že teď skáču dobře. Navázal jsem v něm na Bischofshofen (závod Kontinentálního poháru z 10. a 11.1., kde Kožíšek obsadil třetí a osmnácté místo – pozn.aut.). Skoky tam mi pomohly. Začal jsem si více věřit, že to jde a hlavně to jde správným směrem. Druhé kolo v Kulmu pro mě bylo pocitově lepší. Ale trenér Tomáš Vambera mě vyvedl z omylu, protože tam našel trošku menší chybičky. Pořád jsem ale za tento skok a celkový výsledek moc rád. O diskvalifikacích jsem se dozvěděl v autě. Byl jsem spokojený s patnáctým místem a tohle je bonus navrch, za který sice já moc nemohu, ale jsem za něj i tak rád.

 

Vyšla Vám již páteční kvalifikace. Byla právě kvalifikace tím správným odrazovým můstkem pro sobotní výkon? Získal jste v ní patřičnou sebedůvěru?

Kvalifikace byla zpestřením, ale odraz přišel v již zmiňovaném Bischofshofenu, který mi vyšel. První závod tam dopadl super, druhýdopadl trošku horší, protože jsem první skok pokazil (po prvním kole 29., ve finálovém kole vylepšil pozici o 11 míst – pozn. aut.). Zjistil jsem, že vše funguje tak, jak má, a lehce jsem se uklidnil. Dostal jsem se zpátky do pohody, která mi lehce chyběla. Nyní už předvádím standardní skoky, které jsem mohl poslední dobou skákat, jen jsem je nezvládl na Turné. Teď už věřím, že to bude v tomto směru pokračovat dál.

 

V prvním kole na mamutím mustku v Kulmu jste skočil 210 metrů a byl jste dvanáctý. Jaké jste měl pocity před druhým kolem? Měl jste trošku trému, zda dobrý výkon udržíte, nebo jste si chtěl hlavně užít Vaší první bodovanou pozici ve světovém poháru v sezoně?

Mám trošku výhodu v tom, že netrpím nervozitou, takže jsem byl před druhým kolem v klidu. Snažil jsem se dělat to, co vždy. Držet se v dynamické stabilitě, opakovat si průběh skoku. Soustředit se jen na sebe a nevnímat okolí, což je těžké. Všude jsou okolní vlivy, můžeme se podívat, kdo jak skáče. Před druhým kolem jsem chtěl zůstat sám v sobě a vše směřovat jen na samotný výkon.

 

Kdy skokan při letech ve vzduchu vycítí, že půjde o dobrý skok, že to bude přes 200 metrů?

Nejde říct, že by se hned za hranou dalo cítit, kam až poletíme. Rozhodující místo bude někde na 150 metrech. Podle výšky a určité rychlosti letu se dá odhadnout, kam se až poletí. Pokud se tedy neudělá nějaká chyba. Při finálovém kole se mi lehce vychýlila lyže, na čemž jsem ztratil.  Cítil jsem trošku lepší druhý skok – neměl jsem při něm takovou rychlost, avšak letěl jsem trošku dále – ale při zhodnocení trenéra byl horší. Nicméně dalo se to, oba dva skoky pro mě byly hodně dobře provedené.

 

Divák vidí, že hlavní rozdíl mezi mamutem a klasickým můstkem je v délce metrů, době letu nebo nájezdové rychlosti. Jaké jsou ale základní rozdíly, které divák, resp. laik, nevidí a nerozezná?

Hlavní rozdíly budou v délce letu, rychlosti nájezdu, ale i výšce. Oproti normálním můstkům jsme ve vzduchu o trošku výše. Může se nás lehce týkat i provedení odrazu, jelikož v této rychlosti je každá ztráta za hranou rozhodující dole na metrech. Jinak se moc velké rozdíly hledat nedají.

 

Jaký je cíl Váš a dalších českých skokanů pro nedělní závod? Mohou čeští fanoušci očekávat na startu i Filipa Sakalu, který v pátek nebyl do kvalifikace vpuštěn?

Co se týče Filipa Sakaly, tak v neděli skákat nebude. Jedná se tam o jisté pravidlo, které mu start nepovoluje. Naším základem je postoupit do hlavního závodu. Zatím musíme být pořád skromní, jelikož stále nemáme takovou tu jistotu. Musíme se soustředit na maličkosti a postupné kroky. Čili postoupit z kvalifikace, následně provést solidní skok v prvním kole, který by nám zaručoval postup do druhého kola, a zakončit závod nejlépe, jak jen to pro nás bude možné. Ale všechno je o maličkostech. Hlavně se soustředit na skok, ten dělá výsledky. Co se odehrává okolo, to jsou pro nás jen bonusové nebo mínusové hodnoty, které už neovlivníme. Všechno je o skoku. 



Pomoc Ukrajině