Oba závody ženského Kontinentálního poháru pro Iraschko-Stolzovou, Češky braly umístění ve druhé desítce

7 min 12 s

Rakušanka Daniela Iraschková-Stolzová se stala jasnou vládkyní Kontinentálního poháru žen na velkém můstku v německém Brotterode. Zkušená závodnice vyhrála páteční i sobotní jednokolový závod a zvítězila již počtvrté v řadě. Českým závodnicím se více dařilo v pátek, kdy byla Barbora Blažková dvanáctá, Jana Mrákotová o tři příčky za ní a Marta Křepelková skončila na 26. místě. V sobotu byla z Češek nejlepší osmnáctá Mrákotová.

V pátek se z českých závodnic představila nejdříve Marta Křepelková. Skočila 78 metrů a po dvaceti skocích již měla jistotu finále, protože dvě skokanky předvedly horší výkon. Naštěstí mezi ně nepatřilo zbylé české duo. Jana Mrákotová totiž dala 96 metrů a po prvním kole držela slibné čtrnácté místo. Ještě lépe se dařilo Barboře Blažkové, která pouze o metr nepřekonala stometrovou délku. Po svém skoku byla průběžně čtvrtá a po zbytek prvního kola se před ní dostaly už jen čtyři skokanky. Suverénně si vedla Daniela Iraschková-Stolzová, která jako jediná předvedla skok za 110 metrů a vedla s náskokem dvaceti bodů.

Závod probíhal za hodně regulérních podmínek, vítr v obou kolech nezlobil. Marta Křepelková si ve finálové třicítce lehce pohoršila. Ačkoliv zvládla o 3,5 metrů delší skok než v prvním kole, klesla z 25. místa o jednu pozici níže. Poprvé v sezoně letošního Kontinentálního poháru ale dokázala bodovat. Jana Mrákotová naopak dva a půl metrů ubrala a potřetí v řadě obsadila patnáctou pozici. Elitní desítka se nepodařila udržet Barboře Blažkové, jenž ve druhém kole doskočila na 95 metrů. I tak obsadila hezké dvanácté místo a vyrovnala třetí nejlepší český výkon této sezony. Na stupních vítězů se pořadí téměř neměnilo. Na třetí místo se posunula Lidija Jakovlevová z Ruska, druhou pozici udržela Slovinka Jerneja Breclová a suverénka Iraschková-Stolzová znovu kralovala. Skočila nejdelší výkon dne, 115 metrů, a jasně zvítězila.

Zatímco v pátek vítr nezlobil, o den později dělal obrovské problémy. Prakticky všechny skokanky odečítaly za vítr přes dvacet bodů a více a postupem času bylo jasné, že se odskáče pouze jedno kolo. Na posledním 28. místě skončilo hned pět skokanek, které se kvůli krátkým metrům a větrnému odpočtu dostaly v bodech na nulu. Nebyla mezi nimi Marta Křepelková, která si za 63,5 metrů vyskákala znovu šestadvacátou pozici.

Jana Mrákotová předvedla 76,5 metrů, díky čemuž byla po svém skoku devátá a nakonec obsadila osmnáctou pozici. Poslední z českých skokanek Barbora Blažková uzavírala druhou dvacítku, když skočila 77 metrů. Obě závodnice jsou v průběžném pořadí Kontinentálního poháru kousek od sebe, Blažkové patří osmnáctá pozice za 68 bodů, Mrákotová je na jednadvacáté příčce (61 b.). Z vítězství v sobotním závodu se opět radovala Daniela Iraschková-Stolzová, která jako jediná dokázala skočit za stometrovou hranici na 103 m. Poslední čtyři závody Kontinentálního poháru tak neznají jinou vítězku a Rakušanka se v pořadí dotírá na dosud vedoucí Lidiju Jakovlevovou.

Výsledky pátečního závodu najdete zde, sobotní jednokolové klání ve výsledcích na tomto odkazu.

Vítr ovlivnil i sobotní závod Kontinentálního poháru mužů. První kolo bylo nejprve přesunuto na dvacátou hodinu a poté zrušeno. V neděli se tak odskáčí oba závody, první v 10:30, druhý začíná přesně ve 13 hodin.