Mladí skokané z SK Ještěd reprezentovali Českou republiku na ruském turné čtyř můstků

5 min 21 s

Nejlepší liberečtí žáčci ve skoku na lyžích si poprvé vyzkoušeli reprezentaci České republiky. Ve dnech 2.1 až 9.1.2019, se konalo Vánoční turné čtyř můstků v Rusku a to v lokalitách Berezniki, Kudymkar a Čajkovskij. Za českou republiku byl vyslán šestičlenný tým, který vedli trenéři David Jirotka a Vojtěch Stolarz. Nejmladší a zároveň jedinou skokankou byla Natálie Nejedlová (10let), startovali také Jakub Šusta (11let), Vojta Stolarz (11let) a Ondřej Jirotka (13let).

Na tomto turné se kromě Ruska představila Ukrajina, Bělorusko a Kazachstán. Celkový počet závodníku přesahoval číslovku 100. V kategorii děvčat 11-12 let bylo přihlášeno 27 skokanek včetně naší Natálie Nejedlové. V kategorii chlapců 11-12 let bylo přihlášených 39 skokanů. V této kategorii se představil Jakub Šusta a Vojta Stolarz. V poslední kategorii chlapců 13-14 bylo přihlášeno 36 závodníků, zde se představil náš Ondřej Jirotka.

Skákalo se na můstcích s velkostí K20 pro kategorie 11-12let, K40 pro kategorie 13-14let. Na poslední závod přišla radikální změna! Jakub, Vojta a Natálie museli skákat na můstku K40 a Ondra na K65, což pro ně nebylo vůbec jednoduché. Skákali bez tréninku a navíc v silném větru.

Turné bylo pro naše závodníky velice těžké, vzhledem k tomu, že neměli před závody ani třetinu skoků jako jejich konkurence. Dalšími vlivy byly čtyřhodinový časový posun vpřed a závodníci měli pouze zkušební kola před závody bez předchozího tréninku. Přesuny mezi jednotlivými destinacemi měly v průměru 400km, teplota přesahovala -20°C a svou roli sehrál samozřejmě i věk mladých reprezentantů. Natálie 10 let, Jakub a Vojta 11 let, Ondra 13 let.

Závody však vyšli našim žákům na jedničku. Jakub Šusta obsadil ve své kategorii konečné třetí místo před Vojtou Stolarzem, jenž skončil čtvrtý. Ondra Jirotka dokázal dvakrát vybojovat elitní desítku a celkově obsadil 11. místo. Natálii Nejedlové se v celkovém pořadí podařilo vybojovat 14. místo.

To, že to je obrovská zkušenost pro všechny závodníky, není potřeba zmiňovat, ale že mají medaile a všichni se celkově dostali do 15 místa, klobouk dolů. Opravdu velká gratulace, respekt každému z nich a poděkování za reprezentaci.

Celkové výsledky:

3.místo Jakub Šusta (Berezniki 8.místo, Kudymkar 2.místo, Chaikovský (K20) 2.místo, Chaikovský (K40) 5.místo)

4.místo Vojta Stolarz (Berezniki 4.místo, Kudymkar 9.místo, Chaikovský (K20)  3.místo, Chaikovský (K40) 4.místo)

11.místo Ondřej Jirtoka (Berezniki 7.místo, Kudymkar 15.místo, Chaikovský (K20)  9.místo, Chaikovský (K65) 14.místo)

14.místo Natálie Nejedlová (Berezniki 16.místo, Kudymkar 18.místo, Chaikovský (K20) 15.místo, Chaikovský (K40) 11.místo)