Lindvik je po vítězství v Klingenthalu novým lídrem Kontinentálního poháru, Sakala vylepšil své maximum devátým místem

7 min 8 s

Týden po závodech v Brotterode pokračoval Kontinentální pohár v dalším německém městě, na řadu přišel Klingenthal. Vítězství v prvním závodu získal Marius Lindvik a posunul se do čela průběžného pořadí. Nor zvítězil zejména díky vydařenému prvnímu kolu. Ačkoliv se mu finálová část tolik nepovedla, dokázal první místo udržet o dvě desetiny před domácím Philippem Aschenwaldem. Výborně se dařilo Filipu Sakalovi, který obsadil deváté místo, poprvé se vešel do desítky, a vylepšil si své letošní maximum.

Z českého kvarteta skákal jako první Dušan Doležel, jehož 104,5 metrů bylo na postup příliš krátkých a nakonec skončil na 48. místě z čtyřiapadesáti závodníků. Hned po něm, se startovním číslem 7, přišel na řadu Vojtěch Štursa. Čestvý olympionik z Pchjongčchangu předvedl takřka v bezvětší dobrých 121,5 metrů a dlouho byl v čele. Překonal jej až za dalších třicet skoků Žiga Jelar a Štursovi patřilo po prvním kole patnácté místo.

Lukáš Hlava měl naopak poměrně silný přední vítr, za který odečítal téměř 15 bodů. Na finále to těsně stačilo. Někteří skokani totiž doplatili na měnící se vítr a „Hlávka“ obsadil devětadvacátou pozici. Z českých skokanů si jasně nejlépe vedl Filip Sakala. Jednadvacetiletý mladík si pranic nedělal z měnících se podmínek, vystřihl 128 metrů a byl ve vedení. Ačkoliv ho hned sesadil Andreas Schuler, figuroval syn slavného otce po prvním kole na dvanáctém místě. Úvodní část závodu ovládl Marius Lindvik, který jako jediný šel za 140 metrů. Doskočil na číslo 146, vedl s náskokem šesti bodů a rázně zaútočil na průběžné vedení v Kontinentálním poháru, kde jsou mezi první čtyřkou malé rozestupy, přičemž dosavadní lídr Dežman šel do druhého kola z páté pozice.

Poslední bodovanou třicátou pozici obsadil Hlava, když ve druhém kole dopadl jen na 105,5 m. Někteří závodníci zvládli své skoky dobře a dokázali se posunout o několik pozic, Rakušané Wohlgennannt z 24. místa na 16. a Poppinger z dvacátého místa na třinácté. Štursa šel naopak o osm míst níže na 23. pozici, na víc jeho 115,5 m. nestačilo. Posunul se naopak Filip Sakala. Oproti prvnímu kolu ještě dva metry přidal, s pomocí protivětru dal přesně 130 metrů a čekal, na co jeho dobrý skok bude stačit. Hned tři závodníci se propadli až za něj a skokan z Frenštátu pod Radhoštěm se mohl radovat z deváté pozice a své letošní první TOP ten.

Doposud druzí v pořadí poháru, Němci Siegel a Wank, skončili na šestém, resp. patnáctém místě. Dežman si nakonec polepšil na čtvrtou pozici, ale protože měl před Lindvikem v Kontinentálním poháru náskok jen 35 bodů, musel se o průběžné prvenství třást. Vše záleželo na pořadí v první trojce. Jakub Wolny udržel třetí místo, o vítězství se naopak strhl velký boj. Aschenwald hodil Lindvikovi rukavici, když v lehkém zadním větru skočil 132 metrů. Nor sice metr přidal, ovšem v nepatrném větru pod lyže. Stačilo mu to však, vyhrál o pouhé dvě desetiny a do nedělního druhého závodu půjde jako průběžný lídr poháru – s náskokem 15 bodů na Dežmana.