LGP Hakuba: Kobajaši triumfoval i podruhé, Kožíšek čtrnáctý

3 min 54 s

Vítězem druhého individuálního závodu letní Grand Prix v japonské Hakubě se podobně jako v pátek stal Rjoju Kobajaši. Japonský mladíček opět deklasoval svou konkurenci a napodobil svého staršího bratra Junšira, který dokázal v Hakubě opanovat oba závody před roky. Nejlepším Čechem byl tentokrát na 14. místě Čestmír Kožíšek.

Oběma svěřencům trenéra Davida Jiroutka tentokrát velmi dobře vyšlo první kolo. Čestmír Kožíšek po něm dokonce držel 12. pozici za pokus dlouhý 126,5 metru. Lukáš Hlava byl hned za ním s výkonem 124 metrů.

Ve špičce opět jednoznačně dominoval Rjoju Kobajaši. Předvedl nejdelší skok celého dne do vzdálenosti 134,5 metru a měl už po první sérii skoků obrovský náskok před kanadským překvapením na druhém místě pořadí Mackenziem Boydem-Clowesem. Rozdíl mezi oběma skokany činil 15,7 bodu. Na třetí místo si v prvním kole doskočil zkušený domácí borec Daiki Ito.

Ve druhém kole si oba čeští reprezentanti mírně pohoršili. Nepředvedli přitom špatné pokusy. V rychle se měnících podmínkách skočil Hlava 119 metrů a obsadil 16. příčku. Kožíšek naopak zvládl 123 metry a mohl být spokojen s celkovým 14. místo a přísunem osmnácti bodů do celkového pořadí letní Grand Prix.

Zatímco o vítězství Rjoja Kobajašiho bylo rozhodnuto už po prvním kole, o druhé místo se bojovalo na ostří nože. Pro sebe ho nakonec vybojoval Jevgenij Klimov, který doletěl na značku 131,5 metru a předvedl vůbec bodově nejlepší pokus druhého kola. Zároveň o 65 bodů vystřídal Kamila Stocha na čele celého seriálů závodů Grand Prix. Třetí příčku vybojoval po výborném druhém kole Stefan Huber (133 metrů).

Další závody jsou naplánovány na druhý zářijový víkend do ruského Čajkovského. Zde se představí muži v závodě smíšených týmů a v jednom individuálním klání.