Kvalifikaci skokanů vyhrál Žyla, Koudelka byl třináctý, postupují i Polášek a Kožíšek

4 min 43 s

Tři ze čtyř českých skokanů postoupili do sobotního hlavního závodu v Nižném Tagilu. Nejlépe si vedl Roman Koudelka, který byl po svém skoku čtvrtý a v další části ho překonalo jen dalších devět skokanů. Postup si zajistil i Viktor Polášek, chvilku a úspěšně musel čekat také Čestmír Kožíšek. Bohužel poprvé v sezoně bude v prvním kole chybět Lukáš Hlava. Vítězem se stal polský skokan Piotr Žyla před lídrem světového poháru Rjoju Kobajašim.

Po nevýrazných výkonech ruské národní skupiny se výborně předvedl Nor Ringen, který šel za 119 metrů do vedení. Jako dvaadvacátý pořadí start listu ho sice porazil Maciej Kot, ale oba skokani se dlouho drželi na prvních dvou příčkách. Polák byl nakonec osmý, norský skokan jedenáctý.

Mezi nimi vstoupil do kvalifikace také Čestmír Kožíšek, který za 109 metrů musel čekat na několik horších skoků, ale hned další závodníci svůj pokus nezvládli a Česťa měl jistotu prvního kola. Bohužel u Lukáše Hlavy už to nevyšlo, „Hlávka“ navázal na nevydařené skoky z kvalifikace a skončil na 55. místě (100,5 m). Naopak Viktor Polášek, který zatím 12. místem drží nejlepší český výsledek sezony, si za 112 metrů postup zajistil, byť v sobotu bude muset pár metrů přidat, chce-li získat body.

Výborně si vedl Roman Koudelka. Doskočil na 120,5 metrů a sice ukazoval, že to ještě nebyl úplně vydařený pokus, ale na postup z průběžně čtvrtého místa to bohatě stačilo. Hned po něm se Antti Aalto jako první dostal přesně na 130 metrů. Když už to vypadalo, že Fin bude před poslední desítkou první, sesadil ho z vedoucího místa Johann-André Forfang za výborných 133,5 m, což nakonec stačilo na třetí pozici.

Někteří skokani z průběžné první desítky světového poháru měli problém se vůbec do prvního kola dostat. Němec Geiger za 111,5 metrů byl až 47., jeho krajan Andreas Wellinger skočil o deset metrů méně a byl devětačtyřicátý. Poslední tři závodníci nezaznamenali žádné starosti. Piotr Žyla šel na 134 metrů a předvedl nejdelší výkon kvalifikace. Jeho krajan Stoch byl čtvrtý za Forfangem a průběžný lídr světového poháru Rjoju Kobajaši obsadil za 130,5 metrů druhou pozici, když na Žylu ztratil půldruhého bodu.