×
Kvalifikace na mamutím můstku vyšla nejlépe Norům, z Čechů postoupil do sobotního závodu Kožíšek

Kvalifikace na mamutím můstku vyšla nejlépe Norům, z Čechů postoupil do sobotního závodu Kožíšek

12.01.2018

Poprvé v letošní sezoně světového poháru dostali příležitost předvést své umění skokani – letci. V rakouském Bad Mitterndorfu totiž proběhla kvalifikace na sobotní první závod na můstku Kulm. Dle očekávání jí vyhráli závodníci, kteří jsou na mamutech jako doma. Vítězem kvalifikace se stal Nor Daniel-André Tande před svým krajanem Andreasem Stjernenem, třetí byl slovinský letec Jernej Damjan. Z českých skokanů se v sobotu v prvním kole představí pouze Čestmír Kožíšek, jenž obsadil 27. místo.

Ze začátku kvalifikace se nikterak daleko neskákalo. Platilo to bohužel i pro pokus Lukáše Hlavy, který dopadl pouze na 159,5 metrů a postupová čtyřicítka sobotního prvního kola mu zůstala zapovězena. Bojovat o ní nemohl Filip Sakala, jednadvacetiletý závodník měl přijít na řadu již jako čtvrtý v pořadí, ale přísné regule ho na můstek nepustily.

První atak dvousetmetrové hranice předvedl skokan, který má ze všech Čechů aktuálně nejlepší výkonnost. Čestmír Kožíšek doletěl na 191 metrů a šel do jasného vedení. Za dalších pět skoků jej sice o 1,1 bodů porazil Rus Dmitrij Vasiljev, který o metr překonal dvě stovky, ovšem krátce poté již měl Česťa jistý hlavní závod.

Další dlouhý let přišel při pokusu Clemense Aignera. Švýcar zapsal 208,5 metrů a vytvořil si nový osobní rekord. V rozmezí startovního čísla 37-41 se opět skákalo daleko. Anže Semenič doplachtil na 210 metrů, Michael Hayböck přidal ještě o pět metrů více, čímž si přivlastnil průběžné vedení, a švýcarský veterán Simon Ammann vyletěl na 214 metrů a dokonce s telemarkem.

Nejlepší skoky přišly až v závěru kvalifikace. Nor Andreas Stjernen předvedl do té chvíle nejdelší let na 215,5 metrů a vedl. Prvenství udržel i po tom, co skokan-letec Jernej Damjan dosáhl mety ještě o metr delší a za norským závodníkem zaostal jen o čtyři desetiny. Bylo prakticky jasné, že vítězství v kvalifikaci může Stjernenovi uzmout jen další letec Daniel-André Tande, a to se mu také podařilo. Nor dolétl na 216,5 metrů a před svým krajanem vyhrál o necelé dva body.

Výsledky kvalifikace na sobotní hlavní závod si můžete prohlédnout zde.Generální partner

Hlavní partner

Partneři