Jakub Janda je před světovým šampionátem v Harrachově ve skvělé formě. V Kuopiu byl sedmý.

4 min 38 s

Druhého nejlepšího výsledku v sezóně dosáhl skokan na lyžích Jakub Janda, když na Světovém poháru ve finském Kuopiu skončil sedmý. Z vítězství se znovu radoval Polák Stoch.

Pětatřicetiletý Jakub Janda si s můstkem v Kuopiu rozuměl od samého začátku. V kvalifikaci, která byla z pondělí kvůli nepříznivému počasí přeložena těsně před úterní závod, si doskočil pro druhou příčku. Dařilo se mu i v prvním kole, ze kterého skokem dlouhým 122 metrů postoupil do dalších bojů jako osmý.

Ve druhém kole přidal Janda další tři metry a poskočil ještě o příčku výš. Slaví tak druhý nejlepší výsledek olympijské sezóny, lepší byl jen v prosinci v Engelbergu, kde skončil pátý. „Kuba skákal dobře už v Lahti. Je třeba šetřit síly a rychle regenerovat, pak je i náš nejhorší můstek posledních let přínosem. Kuba tu v létě vyhrál závod COC a skákal dobře i dnes,“ komentoval skvělé sedmé místo Jandy trenér David Jiroutek. Vzestup formy si skokanský veterán liberecké Dukly skvěle načasoval. Příští víkend ho může zúročit na domácím světovém šampionátu v letech na lyžích v Harrachově.

Dařilo se i dalším českým skokanům. Z kvalifikace postoupila kompletní šestice, do druhého kola se poté neprobojovali pouze 34. Čestmír Kožíšek a 43. Lukáš Hlava. Jan Matura, Roman Koudelka a Antonín Hájek se po solidních výkonech seřadili na 19., 20. a 26. místě. „Ostatní kluci skákali také dobře, jen jsme měli trochu pech s větrem od zadu ve druhém kole. I tak byl výsledek pozitivní pro psychiku týmu. Tady se každý úspěch cení několika násobně. Začíná toho být dost a proto je super, že se to podařilo. Poděkovaní patří celému týmu deseti lidí,“ doplnil trenér Jiroutek.

Z vítězství se v Kuopiu radoval král letošní sezóny Polák Kamil Stoch, který nenašel přemožitele už v šestém seriálovém závodě. Dvojnásobný olympijský šampion ze Soči předvedl v Kuopiu dva shodně dlouhé skoky (126,5 m) a je suverénně v čele průběžného hodnocení.

Další podnik SP začíná už ve čtvrtek v norském Trondheimu.