×
Helmy na olympiádu po vzoru Jiřího Rašky

Helmy na olympiádu po vzoru Jiřího Rašky

07.02.2018

Český tým se na ZOH v Pchjončchangu představí v exkluzivní kolekci závodních helem značky VOLA! V rámci projektu a ve spolupráci s Českým olympijským výborem se tak hlásíme k odkazu Jiřího Rašky, od jehož zlaté medaile uplyne v neděli 11. února přesně padesát let!

Původní čepice byla samozřejmě pouze motivem pro unikátní design helem. Helma modelu VOLA FIS Blue Sky splňuje řadu moderních a především bezpečnostních prvků jako je třeba vícevrstvý systém tlumení nárazů a zároveň má nejvyšší stupeň homologace FIS. Helmy jsou dodávané ve velikostech na míru jednotlivým českým reprezentantům. Na základě dohody s ČOV byla celá akce zastřena tajemstvím a byť jde o stejný model helmy, jako skokani používají v probíhající sezóně, tak ani sami reprezentanti o tom do poslední chvíle nevěděli.

Lakování předcházela práce na grafickém návrhu vycházejícím z čepice "Raškovka" a následné schválení designu u MOV. V rámci návrhu bylo nejsložitější zvolit správnou pozici lemu a jeho sesazení na kulatou helmu. Samotné barvení probíhalo v posledním týdnu před začátkem Her, i díky složitému procesu schvalování tedy takřka na poslední chvíli. Lakování korpusu helmy bez vnitřní výstelky pod dohledem výrobce VOLA a zástupců SLČR prováděla specializovaná firma v Rakousku, která má důvěru výrobce pro udržení garance na originální materiál. Lak se nanášel v několika vrstvách. Poté stačilo jen přilby sestavit zpátky do finální podoby.

Výroba helem pro olympijské hry byla nejen náročná ale samozřejmě i nákladná. Samotné lakování bylo cenově srovnatelné s běžnou FIS helmou pro sezónu. Celkové náklady na helmy pro olympijský skokanský tým přesáhly 100 tisíc korun. Zajímavostí může být i fakt, že helma "Raškovka" je vyrobena v šesti kusech. Kromě pětice účastníků her se počítalo i s případným náhradníkem Filipem Sakalou, který mohl zaskočit v případě zranění některého z nominovaných skokanů těsně před startem Her. Helmy jsou exkluzivně připravené pro české skokany jen pro závody na ZOH v Pchjongchangu a po skončení Her budou nabídnuty do veřejné dražby. Její výnos bude použit k pomoci s financováním VSCM - vrcholoveho centra mládeže skoku na lyžích v Liberci a nově plánovaného centra ve Frenštátě pod Radhoštěm. Výsledek dražby zveřejníme v rámci Summer Grand Prix a World Cupu v Liberci v září 2018 resp. v lednu 2019.

Výsledná podoba vzbudila nejen u výrobce, ale i u designového studia a lakovny velkou pozornost a spokojenost. Všichni věříme, že budou helmy stejně tak přijaty českou veřejností a také že reprezentantům přinesou trochu štěstí a úspěchu na ZOH v Koreji.

Fotogalerie
Video


Generální partner

Hlavní partner

Partneři