Finále Světového poháru vyhrál domácí Prevc. Celkovým vítězem seriálu je Polák Stoch. Nejlepší Čech, Jan Matura, 26.

6 min 32 s

Poslední závod skokanské sezóny si dnes vychutnávali slovinští diváci v Planici. Počasí závodníkům nepřálo, na velkém můstku pršelo i foukalo. Nicméně do prvního kola se pustilo padesát skokanů z jedenácti zemí, mezi nimi i čtyři čeští reprezentanti Janda, Matura, Hájek, Koudelka. Do druhého kola mezi třicet nejlepších pak postoupili jen Jakub Janda a Roman Koudelka.

Dnes se rozhodovalo o celkovém pořadí v žebříčku Světového poháru. Kamil Stoch měl již od pátku své vítězství jasné, čekalo se na výkony Němce Freunda, který zářil na posledních závodech sezóny, domácího Prevce, do bojů o příčky zasahoval i Nor Bardal a Japonec Kasai. A jaké je tedy konečné pořadí?

Ve druhém kole skočil Freund 141 metrů a zdálo se, že závod vyhraje. Jenomže domácí hvězdu Petera Prevce vyburcovali diváci tak, že jeho poslední skok sezóny byl snad tím nejlepším a Němce přeskočil o metr, zapsal si rekord můstku a ujal se vedení. To mu zajistilo příčku za Kamilem Stochem.

Pódiové pořadí v nedělním závodě: 1. Peter Prevc (SLO) 136 a 142 m, 2. Severin Freund (GER) 136 a 141 m, 3.Anders Bardal (NOR) 138,5 a 136,5  m, 4. Kamil Stoch (POL) 139 a 136 m.

Nejlepším z Čechů byl Jakub Janda na 18. místě (129 a 128,5 m), Roman Koudelka skončil 25. s výkony 127 a 127,5 m.

Roman Koudelka jel do Planice s vysokým sebevědomím posíleným šestým místem z mistrovství světa předchozí týden v Harrachově. Nicméně se mu nedařilo, jak by si přál: “Moje výsledky hodně ovlivnila únava, která přišla po Harrachově. Jsem rád, že to už končí, další závody bych už po fyzické stránce asi nezvládnul.”

A co bude Roman Koudelka dělat v příštích dnech? “Do zítra zůstávám v Planici a v pondělí se s přítelkyní přesouváme na lyže do Bormia, kde si kromě lyžování chci hlavně odpočinout a nabrat silu.” Letní Grand Prix je pro českého reprezentanta daleko a přednost dává odpočinku: “Teď si chci hlavně užít volna a nemyslet na skoky. Budu trávit čas hlavně doma s přítelkyní a naším psem Františkem,” usmívá se spokojeně Koudelka.  “Určitě si ale najdu čas na golf, na který se strašně těším.”

Kompletní výsledky posledního závodu sezóny.

Celkové pořadí jednotlivců v seriálu Světového poháru:

1.Stoch 1420 bodů, 2. Prevc 1312 b., 3. Freund 1303 b., 4. Bardal 1071 b., 5. Kasai 1062 b. Nejlepšímu z Čechů, Janu Maturovi, patří 26. příčka.

Kompletní výsledky seriálu SP

Nejlepším týmem sezóny se stalo Rakousko, Česká republika je na sedmé pozici. Proměnlivé jarní počasí ovlivnilo výsledky během celého víkendu, tedy i týmové soutěže, která pro českou reprezentaci vypadala velmi nadějně. Romanu Koudelkovi se vůbec nepovedl druhý skok a Češi spadli z pátého na konečné sedmé místo. „Ve stopě tekla voda a před odrazem mi to zadrhlo a byl jsem rád že jsem ten skok ustál. Mrzelo mě to hlavně vůči klukům, kteří podali vyborný výkon,” vysvětlil svoji momentální indispozici Koudelka.