Do sobotního závodu v Engelbergu prošli dva čeští skokané, kvalifikaci vyhrál Kraft

4 min 54 s

Roman Koudelka, nejzkušenější český skokan na lyžích, a Vojtěch Štursa, jenž v dosavadním průběhu sezony jako jediný Čech nastřádal body do světového poháru, prošli do sobotního klání v Engelbergu. To se naopak nebude týkat Tomáše Vančury, jenž skončil mezi sedmnáctkou nepostupujících. Kvalifikační klání vyhrál nejdelším skokem Stefan Kraft z Rakouska.

Skokany od začátku kvalifikace trápil silný zadní vítr. Dlouho vedoucí Killian Peier přičítal přes dvacet bodů, vůbec nejhorší podmínky měl Rjoju Kobajaši, jenž zapsal za vítr 27,2 bodů. Jako první z českých skokanů zahájil kvalifikační boje Tomáš Vančura, ovšem se 108,5 metry na postup pomýšlet nemohl. Na dobrý pokus z druhého tréninkového kola, kdy skočil o 16 metrů dále, tak nenavázal.

Lépe se dařilo Romanu Koudelkovi. Nejzkušenější Čech nabral sebevědomí v tréninku, kdy svým druhým skokem doletěl na 135 metrů a byl třetí. V kvalifikaci měl Roman také těžké podmínky (připočítával 15,8 bodů), ale po svém skoku na vzdálenost přesně 120 metrů byl první pod čarou a hned po dalším závodníkovi měl jistotu sobotního hlavního závodu. V kvalifikaci nakonec skončil na 41. místě.

Vojtěch Štursa musel po svém kvalifikačním pokusu chvilku čekat, než bylo jasné, že i on se kvalifikuje. Čtyřiačtyřicátý muž průběžného pořadí dopadl na 114 metrů a přičítal bez dvou desetin rovných dvacet bodů. Nevydařené skoky Descombese Sevoieho a Rjoju Kobajašiho následně Vojtu poslaly na jeho oblíbeném můstku do prvního kola, byť skončil až sedmačtyřicátý.

Dlouho vedoucího Killiana Peiera vystřídal na prvním místě v polovině startovní listiny Gregor Schlierenzauer, jenž se 133 metry předvedl druhý nejdelší kvalifikační výkon. Poté už se pořadí na čele příliš neměnilo. Na výhru si dělala zálusk dvojice Poláků, Maciej Kot a Dawid Kubacki, nicméně pak je přeskočil Markus Eisenbichler, jenž vyhrál kvalifikaci na první závod v Nižném Tagilu. Tentokrát se ale neradoval. Rakušan Stefan Kraft totiž všem vypálil rybník nejdelším skokem, dopadl na 134,5 metrů a kvalifikaci vyhrál o téměř čtyři body.

Na můstku Gross-Titlis-Schanze se bude sobotní první kolo skákat od 16 hodin. V neděli se začíná o dvě hodiny dříve, před nedělním závodem bude na programu kvalifikace.

Podrobné výsledky páteční kvalifikace najdete zde.