Derniéru na velkém můstku si užije Kožíšek. Koudelka kvalifikací neprošel

4 min 27 s

Závěrečný díl skokanské části Světového poháru v norském Trondheimu přinesl ve středu kvalifikační boje o postup do individuálního závodu, který předchází samotnému vyvrcholení letošní sezony při letech na lyžích. V kvalifikaci se dokázal prosadit Čestmír Kožíšek, naopak Roman Koudelka skončil druhý pod čarou.

Aktuální sezona Světového poháru ve skocích na lyžích se blíží ke svému vyvrcholení a ještě než dojde k závěrečným letům na lyžích ve Vikersundu a Planici, které přidají definitivní tečku za ročníkem 2017/18, odskáče se ještě poslední závod na velkém můstku. V něm se představí i Čestmír Kožíšek, kterému se podařilo postoupit z děleného 43. místa.

Kožíškovi se do hlavního závodu podařilo v Norsku postoupit poprvé. V předchozích závodech v Oslu a Lillehammeru skončil vždy už v kvalifikaci a naposledy se v individuálním závodě představil ve finském Lahti na začátku března. K postupu mu stačilo v mírném zadním větru skočit 121 metrů, což je rozhodně blýsknutí na lepší časy. Tato meta mu totiž v posledních týdnech velmi často unikala. Navíc je to hlavně příslib před leteckými závody ve Vikersundu a Planici, jelikož Kožíšek je velmi zdatným letcem.

Roman Koudelka v rámci kvalifikace skákal ještě před Kožíškem a podařilo se mu alespoň vylepšit hodně špatný skok z posledního tréninku. Jenže i tak bylo 116,5 metrů příliš krátkých na postup a český skokan obsadil 52. příčku. V kvalifikaci vyhořel také Gregor Schlierenzauer, který skončil těsně za Koudelkou.

Kvalifikaci v Trondheimu nejlépe zvládl Kamil Stoch. Délkově sice vyhrál Andreas Stjernen, který skočil 141,5 metrů, ale Stoch si před svým skokem nechal snížit nájezd na desítku, což bylo o dvě okna níž, než na čem skákali ostatní. A i z takového nájezdu v mírném zadním větru skočil 140 metrů, což mu stačilo na vítězství o 2,3 bodů a zisk příjemné finanční odměny, která je připravena pro každého vítěze kvalifikace.

Kompletní výsledky kvalifikace naleznete zde.