Čeští skokani dosáhli historicky nejlepšího výsledku v týmové soutěži. V polské Wisle byli druzí

6 min 4 s

O nejlepší týmový výsledek v historii českého skoku na lyžích se postaralo kvarteto ve složení Jakub Janda, Lukáš Hlava, Antonín Hájek a Roman Koudelka, když v úvodním závodě FIS Summer Grand Prix 2014 v polské Wisle skončilo druhé. Z vítězství na velkém můstku se radovali Poláci, třetí příčku obsadil favorizovaný tým Rakouska.

Takový vstup do sezóny čekal od Čechů jen málokdo. „Doháníme, co někteří kluci ztratili během odpočinkového dubna. První letní závody tak pro nás přijdou možná příliš brzy, kluci nebudou vyskákaní, ale ten základ nemůžeme ošidit. Proto v začátku léta nebudou naše očekávání nijak vysoká,“ říkal před startem tradiční letní Grand Prix nový trenér české reprezentace Richard Schallert.

Svůj tým ale připravil na výbornou a Češi hned v úvodu letního Světového poháru dosáhli na historicky nejlepší výsledek v týmové soutěži. V pátečním večerním závodě v polské Wisle ukázali nejen fyzickou a technickou připravenost, ale také velkou psychickou odolnost. Závod komplikovalo počasí, zkušební kolo provázel neustálý déšť a vítr, mnohem větší nervové vypětí ale přinesl českým skokanům napínavý souboj o medailové příčky. Po druhém a třetím místě za suverénními Poláky totiž sahali také Rakušané, Norové a Němci.

Stříbrný tým České republiky

Jako první se z českého kvarteta spustil z nájezdové lavičky zkušený Jakub Janda, který hned v prvním kole dolétl na hranici 127,5 metru. Lukáš Hlava a Antonín Hájek pak svými vyrovnanými skoky v obou kolech český tým v bojích o medaile podrželi. O historicky nejlepším výsledku českého týmu v soutěži družstev rozhodl dvěma světovými výkony Roman Koudelka. Ten se zařadil mezi pouhých pět skokanů, kteří překonali hranici 130ti metrů. ,,Na dnešek jsem se strašně těšil, už jak jsem přijel do Wisly, tak jsem viděl, že je v týmu výborná nálada. Skoky jsem si moc užil, i když ten první byl trochu nervózní. Ve druhém kole už nebylo co ztratit, mohli jsme jen získat a bylo z toho výborné druhé místo. Musím poděkovat všem klukům za skvělý výkon a ještě lepší zážitek stát s nimi na stupních,“ řekl po závodě nejmladší český závodník, který do Wisly přijel pouze na závod družstev.

Naprosto suverénní byli ve Wisle domácí Poláci. Tým ve složení Kot, Žyla, Kubacki a Stoch zvítězil o více než pětačtyřicet bodů. Třetí příčku vybojovali po skoku Gregora Schlierenzauera Rakušané, čtvrté místo patřilo Norům, pátí skončili Němci.

V sobotu je na programu večerní závod jednotlivců.

Výsledky

Družstva: 1. Polsko (Kot, Žyla, Kubacki, Stoch) 1061,5 b., 2. Česko (Janda, Hlava, Hájek, Koudelka) 1016,1 b., 3. Rakousko (Hayböck, Kraft, Diethart, Schlierenzauer) 1012,5 b., 4. Norsko (Sjoeen, Stjernen, Velta, Fannemel) 1006,1 b., 5. Německo (Wang, Freitag, Wellinger, Freund) 1004,5 b.