×
Vítej, elitní desítko! Tomáš Portyk skončil v Ramsau na výborné osmé příčce

16.12.2017

Tomáš Portyk (na snímku) opět vztyčil prapor české severské kombinace. Po vynikajícím výkonu ve skoku a statečném boji v běžecké stopě obsadil v sobotu 16. prosince na Světovém poháru v Ramsau skvělé osmé místo a dosáhl svého životního umístění v seniorské kariéře. Současně zaznamenal nejlepší výsledek této sezony mezi českými lyžařskými klasiky. Druhý z reprezentantů Miroslav Dvořák po nepovedeném skoku dojel do cíle až v páté desítce.

Světový pohár pokračoval po dvoutýdenní přestávce individuálním startem HS96/10 km v Ramsau. A na malém můstku skákal Tomáš Portyk jako vyměněný. Už v tréninku zdolal 98,5 m a v samotném závodě 96,5 m, což mu zajistilo výbornou 2. pozici o pouhých osm vteřin za Japoncem Taiheiem Katem (97 m). Za českým sdruženářem se seřadili němečtí favorité – 3. Eric Frenzel s 96 m, 4. Vinzenz Geiger s 95,5 m (oba shodný odstup +12 s) a 6. Fabian Riessle s 94,5 m (+17 s). Do půlminuty se srovnalo hned dvanáct účastníků. V propadlišti naopak tentokrát skončili 40. Němec Rydzek (85,5 m) a 48. Ital Pittin (82 m).

Bohužel, daleko za nimi skončil Miroslav Dvořák, jemuž se skok nevydařil a 85,5 m stačilo jen na 43. příčku se ztrátou +1:39 min. Lukáš Daněk nestartoval, neboť do závodu nepostoupil z páteční kvalifikace.

„Tomáš skákal v Ramsau stabilně a v závodě se mu vydařil velice dobrý skok, což mu zajistilo skvělou výchozí pozici. U Mirka je problém, že ho od Lillehammeru trápí průdušky a stále není zcela fit. Uvažovali jsme, že do Ramsau nepojede a rozhodli jsme se pro jeho účast až ve středu – hlavně proto, aby se udržel v závodním rytmu. Do nedělního závodu nastoupí ve skoku a podle výkonu uvidíme, zda nastoupí i do běžecké části,“ komentoval vystoupení svých svěřenců na můstku trenér Vladimír Šmíd.

Statečný boj ve stopě

V běhu do toho od samého začátku jaksepatří šlápla německá dvojice Frenzel – Riessle. V patách se jim držela osmičlenná skupina ve složení Portyk, Kato, Rehrl, Geiger, Andersen, Jarl Riiber, Schmid a německý nováček Luis Lehnert, ale bylo jasné, že se bude postupně tenčit. Postupně také odpadli Lehnert, Kato, Riiber, Rehrl a Andersen.

Naopak Tomáš Portyk se držel skvěle. V polovině trati držel 6. pozici, na 7,5 km byl dokonce pátý se sedmivteřinovým odstupem. Tuto pozici držel ještě kilometr a půl před cílem. To už se však zezadu řítila skupina obávaných stíhačů v čele s Japoncem Akitem Watabem, Norem Magnusem Moanem a Američanem Bryanem Fletcherem. Ve finiši udolal Frenzel svého krajana a poprvé v sezoně vyhrál závod Světového poháru. Portyka sice trio tempařů dotáhlo a předjelo, ale on se jich dokázal udržet, odrazil útok dalších vyhlášených běžců a připsal si do sbírky životní výsledek.

„Jsem spokojený, protože jsem dosáhl svého maximálního výsledku. Potvrdilo se to, co se mi dařilo už v létě při Grand Prix – že když dobře zaskáču, tak se mohu rvát o první desítku. V Ramsau jsme se s tátou připravovali už od pondělí a všechny skoky byly vydařené. A čistou hlavu se mi podařilo udržet i do závodu. Běh byl nesmírně těžký, protože napadl čerstvý sníh a trať nebyla moc skluzná. Navíc němečtí běžci jsou výkonnostně ještě jinde. Ve třetím okruhu mi vedoucí čtyřčlenná skupinka kousek poodjela a těch deset metrů se mi nedařilo sjet. To byla škoda. Musel jsem pak zpomalit a Watabe, Moan i Fletcher mě dotáhli. Důležité však bylo, že jsem jejich tempo v závěru udržel a dojel v top desítce,“ komentoval své vystoupení Tomáš Portyk.

„Když se vedoucí skupina postupně roztrhala, byla škoda, že Tomáš Portyk prakticky třetí i čtvrté kolo jel sám. Tahat osamocený tempo na dlouhých rovinách bylo velice náročné. Určitě podal vynikající výkon a prokázal své možnosti,“ ocenil osmé místo Vladimír Šmíd.

Miroslav Dvořák závod dokončil v poklidném tempu na 44. pozici.

Ramsau, 4. závod – Gundersen HS98/10 km: 1. Frenzel 24:17,8, 2. Riessle (oba Něm.) +0,7 s, 3. Schmid (Nor.) +8,1, 4. Geiger (Něm.) +25,4, 5. A. Watabe (Jap.) +31,1, 6. Moan (Nor.) +31,7, 7. B. Fletcher (USA) +32,6, 8. Portyk (Česko) +37,1, 9. Graabak (Nor.) +38,9, 10. Faisst (Něm.) +40,0, ...44. Dvořák (Česko) -3:10,6 min.

Průběžné pořadí Světového poháru (po 4 z 23 závodů): 1. Andersen (Nor.) 294 bodů, 2. Schmid 283, 3. A. Watabe 269, 4. Rydzek (Něm.) 232, 5. Frenzel 218, 6. Hirvonen (Fin.) 193, 7. Grabaak 184, 8.-9. Laheurte, Gerard (oba Fr.) po 133, 10. Seidl (Rak.) 126 ...27. Portyk 35, 41. Dvořák 7. Bodovalo 49 závodníků.