×
Vítej, elitní desítko! Tomáš Portyk skončil v Ramsau na výborné osmé příčce

Vítej, elitní desítko! Tomáš Portyk skončil v Ramsau na výborné osmé příčce

16.12.2017

Tomáš Portyk (na snímku) opět vztyčil prapor české severské kombinace. Po vynikajícím výkonu ve skoku a statečném boji v běžecké stopě obsadil v sobotu 16. prosince na Světovém poháru v Ramsau skvělé osmé místo a dosáhl svého životního umístění v seniorské kariéře. Současně zaznamenal nejlepší výsledek této sezony mezi českými lyžařskými klasiky. Druhý z reprezentantů Miroslav Dvořák po nepovedeném skoku dojel do cíle až v páté desítce.

Světový pohár pokračoval po dvoutýdenní přestávce individuálním startem HS96/10 km v Ramsau. A na malém můstku skákal Tomáš Portyk jako vyměněný. Už v tréninku zdolal 98,5 m a v samotném závodě 96,5 m, což mu zajistilo výbornou 2. pozici o pouhých osm vteřin za Japoncem Taiheiem Katem (97 m). Za českým sdruženářem se seřadili němečtí favorité – 3. Eric Frenzel s 96 m, 4. Vinzenz Geiger s 95,5 m (oba shodný odstup +12 s) a 6. Fabian Riessle s 94,5 m (+17 s). Do půlminuty se srovnalo hned dvanáct účastníků. V propadlišti naopak tentokrát skončili 40. Němec Rydzek (85,5 m) a 48. Ital Pittin (82 m).

Bohužel, daleko za nimi skončil Miroslav Dvořák, jemuž se skok nevydařil a 85,5 m stačilo jen na 43. příčku se ztrátou +1:39 min. Lukáš Daněk nestartoval, neboť do závodu nepostoupil z páteční kvalifikace.

„Tomáš skákal v Ramsau stabilně a v závodě se mu vydařil velice dobrý skok, což mu zajistilo skvělou výchozí pozici. U Mirka je problém, že ho od Lillehammeru trápí průdušky a stále není zcela fit. Uvažovali jsme, že do Ramsau nepojede a rozhodli jsme se pro jeho účast až ve středu – hlavně proto, aby se udržel v závodním rytmu. Do nedělního závodu nastoupí ve skoku a podle výkonu uvidíme, zda nastoupí i do běžecké části,“ komentoval vystoupení svých svěřenců na můstku trenér Vladimír Šmíd.

Statečný boj ve stopě

V běhu do toho od samého začátku jaksepatří šlápla německá dvojice Frenzel – Riessle. V patách se jim držela osmičlenná skupina ve složení Portyk, Kato, Rehrl, Geiger, Andersen, Jarl Riiber, Schmid a německý nováček Luis Lehnert, ale bylo jasné, že se bude postupně tenčit. Postupně také odpadli Lehnert, Kato, Riiber, Rehrl a Andersen.

Naopak Tomáš Portyk se držel skvěle. V polovině trati držel 6. pozici, na 7,5 km byl dokonce pátý se sedmivteřinovým odstupem. Tuto pozici držel ještě kilometr a půl před cílem. To už se však zezadu řítila skupina obávaných stíhačů v čele s Japoncem Akitem Watabem, Norem Magnusem Moanem a Američanem Bryanem Fletcherem. Ve finiši udolal Frenzel svého krajana a poprvé v sezoně vyhrál závod Světového poháru. Portyka sice trio tempařů dotáhlo a předjelo, ale on se jich dokázal udržet, odrazil útok dalších vyhlášených běžců a připsal si do sbírky životní výsledek.

„Jsem spokojený, protože jsem dosáhl svého maximálního výsledku. Potvrdilo se to, co se mi dařilo už v létě při Grand Prix – že když dobře zaskáču, tak se mohu rvát o první desítku. V Ramsau jsme se s tátou připravovali už od pondělí a všechny skoky byly vydařené. A čistou hlavu se mi podařilo udržet i do závodu. Běh byl nesmírně těžký, protože napadl čerstvý sníh a trať nebyla moc skluzná. Navíc němečtí běžci jsou výkonnostně ještě jinde. Ve třetím okruhu mi vedoucí čtyřčlenná skupinka kousek poodjela a těch deset metrů se mi nedařilo sjet. To byla škoda. Musel jsem pak zpomalit a Watabe, Moan i Fletcher mě dotáhli. Důležité však bylo, že jsem jejich tempo v závěru udržel a dojel v top desítce,“ komentoval své vystoupení Tomáš Portyk.

„Když se vedoucí skupina postupně roztrhala, byla škoda, že Tomáš Portyk prakticky třetí i čtvrté kolo jel sám. Tahat osamocený tempo na dlouhých rovinách bylo velice náročné. Určitě podal vynikající výkon a prokázal své možnosti,“ ocenil osmé místo Vladimír Šmíd.

Miroslav Dvořák závod dokončil v poklidném tempu na 44. pozici.

Ramsau, 4. závod – Gundersen HS98/10 km: 1. Frenzel 24:17,8, 2. Riessle (oba Něm.) +0,7 s, 3. Schmid (Nor.) +8,1, 4. Geiger (Něm.) +25,4, 5. A. Watabe (Jap.) +31,1, 6. Moan (Nor.) +31,7, 7. B. Fletcher (USA) +32,6, 8. Portyk (Česko) +37,1, 9. Graabak (Nor.) +38,9, 10. Faisst (Něm.) +40,0, ...44. Dvořák (Česko) -3:10,6 min.

Průběžné pořadí Světového poháru (po 4 z 23 závodů): 1. Andersen (Nor.) 294 bodů, 2. Schmid 283, 3. A. Watabe 269, 4. Rydzek (Něm.) 232, 5. Frenzel 218, 6. Hirvonen (Fin.) 193, 7. Grabaak 184, 8.-9. Laheurte, Gerard (oba Fr.) po 133, 10. Seidl (Rak.) 126 ...27. Portyk 35, 41. Dvořák 7. Bodovalo 49 závodníků.

 

 

 Hlavní partner

Audi

Partneři

Audi Audi Audi Audi Audi Audi Audi Audi Audi Audi Audi