Víkend v Lahti: Německý koncert pokračuje, Češi hledají skokanskou pohodu

5 min 33 s

Kdo jiný než Němci? Také osmý závod tohoto ročníku Světového poháru v severské kombinaci v Lahti 8. ledna jeden ze svěřenců šéftrenéra Hermanna Weinbucha – po předcházejících suverénech Johannesi Rydzekovi a Eriku Frenzelovi to byl tentokrát Fabian Riessle (na snímku). A na stupních vítězů ho samozřejmě doprovodili právě Frenzel s Rydzekem. Pro české sdruženáře to nebyl právě vydařený víkend. Miroslav Dvořák vydřel bodované 27. místo, Tomáš Portyk skončil až na 38. pozici.

Ve skoku na můstku HS130 panovaly ideální podmínky. Bezvětří a teplota slabě pod nulou nejvíc svědčily Eriku Frenzelovi, jenž přistál na značce 130,5 m. Za ním skončil stále se lepšící Ital Samuel Costa se 127,5 m (+6 s) a třetí příčku obsadil Japonec Akito Watabe se 126 m (+10 s), který prokázal, že výpadek den předtím byl náhodný. Fabian Riessle se ocitl vysoko a pátá pozice za 125,5 m (+16 s) mu dávala velké naděje na úspěch. To Johannes Rydzek doskočil na průběžné 15. místo se 121 m (+59 s).

Z provizorním kole se skákalo z jedenáctého okna, ale v závodě jury nájezd posunula až na čtrnácté. Česká dvojice sice pár metrů délky přidala, ale na konkurenci to nestačilo. Miroslav Dvořák dopadl na 118,5 m (+1:31 min.) a Tomáš Portyk pokračoval v zatím marném hledání skokanské pohody – 38. příčka z 114 m (+1:59 min.). Hůře dopadla finská legenda Hannu Manninen, jenž tentokrát nepostoupil do závodu k provizorního kola, a stejně dopadl i nejlepší Američan Taylor Fletcher.

V běžecké části se rozhodovalo ve druhé polovině. K německému tandemu Riessle-Frenzel se připojil A. Watabe, zatímco s přibývajícími kilometry Costa ztrácel. Navíc zezadu se na špici přiřítil držitel vůbec nejrychlejšího běžeckého času Rydzek. V závěru Němci vystupňovali tempo a na Japonce tak zbylo čtvrté místo. Hned za ním se umístil další Němec – Björn Kircheisen.

Miroslav Dvořák si své postavení vylepšil a dokonce neměl daleko ani k soupeřům ve druhé desítce. V závěru však chyběla síla k rozhodnému útoku. Až za ním skončili například Moan, Kokslien, Flaschberger, Simon či Laheurte. Tomáš Portyk vyšel tentokrát na 38. pozici bodově naprázdno.

Světový pohár pokračuje sérií závodů v italském středisku Val di Fiemme ve dnech 13. – 15. ledna.

8. závod Světového poháru – Lahti, HS130/10 km: 1. Riessle 25:44,2, 2. Frenzel +4,6 s, 3. Rydzek (všichni Něm.) +11,6, 4. A. Watabe (Jap.) +15,7, 5. Kircheisen (Něm.) +32,8, 6. Costa (It.) +40,6, 7. Rehrl (Rak.) +51,3, 8. I. Herola (Fin.) +1:00,2 min., 9. Braud (Fr.) +1:14,7, 10. Mutru (Fin.) +1:15,9, ...26. Dvořák +2:01,7, 37. Portyk (oba Česko) +3:12,0.

Průběžné pořadí SP (po 8 z 22 závodů): 1. Frenzel 634 bodů, 2. Rydzek 590, 3. Riessle 478, 4. Kircheisen 331, 5. A. Watabe 297, 6. Graabak (Nor.) 248, 7. Geiger (Něm.) 228, 8. Hirvonen 219, 9. Seidl 211, 10. Denifl (oba Rak.) 205, ... 23. Dvořák 62, 39. Portyk 28, 48. Pažout (všichni Česko) 4. Bodovalo 52 závodníků.