V Trondheimu dominovali Norové, Portyk se vrátil do druhé desítky

4 min 20 s

Jako náhradu za zrušenou akci Světového poháru ve finském středisku Ruka loni v listopadu absolvovali elitní sdruženáři v úterý 9. února závod v norském Trondheimu. Druhé vítězství v kariéře tam zaznamenal místní rodák Jörgen Graabak. Český reprezentant Tomáš Portyk skončil na bodovaném 18. místě, jeho kolega Miroslav Dvořák (na snímku) nastoupil pouze do skokanské části.

Na můstku HS140 dominoval opět osmnáctiletý norský mladíček Jarl Magnus Riiber, když přistál na značce 131,5 m, což byl také nejdelší skok dne. Odstupy dalších závodníků však tentokrát nebyly příliš vysoké. Druhý skončil jeho krajan Havaard Klemetsen se 130,5 m (+16 s), třetí Japonec Akito Watabe, jehož po novém roce zastihla výborná forma – 124,5 (+33 s). Sedmý Eric Frenzel měl manko 57 s, osmý Jörgen Gabaak 1:04 min.

Do závodu vstoupili také dva Češi. Tomáš Portyk se v porovnání s tréninkem i provizorním kolem zlepšil na 119 m a patřila mu 14. příčka se ztrátou 1:32 min. Tomáš Dvořák byl za výkon 111 m (+3:06 min.) na 42. pozici.

Tomáši Portykovi se běžecká část vydařila lépe než tři dny předtím na Holmenkollenu. Zaznamenal 21. nejrychlejší čas a zdolal opět soupeře zvučných jmen. Dokázal, že je v současné formě schopen bojovat přinejmenším o pořadí ve druhé desítce. Miroslav Dvořák už do běhu nenastoupil.

Na trati 10 km exceloval rodák z Trondheimu Jörgen Grabaak. Dvojnásobný olympijský vítěz ze Soči Graabak nasadil od počátku k drtivé stíhačce, nástupem v závěrečném stoupání  udolal i vedoucího muže Světového poháru Frenzela a dojel si po roce pro druhou výhru v kariéře. Norský triumf završil třetí příčkou Jarl Magnus Riiber, jenž premiérově vyhrál o víkendu na Holmenkollenu.

11. závod – Trondheim, Gundersen HS 140/10 km: 1. Graabak (Nor.) 24:26,2, 2. Frenzel (Něm.) -5,1, 3. J. M. Riiber (Nor.) -19,7, 4. A. Watabe (Jap.) -42,6, 5. Rydzek -53,3, 6. Riessle (oba Něm.) -59,9, 7. Klemetsen (Nor.) -1:01,2, 8. Faisst (Něm.) -1:02,7, 9. Watanabe (Jap.) -1:03,7, 10. Seidl (Rak.) -1:09,9, ...18. Portyk -1:43,7, Dvořák (oba Česko) nenastoupil do běžecké části.

Pořadí Světového poháru: 1. Frenzel 811 b., 2. A. Watabe 684, 3. Riessle 643, 4. Graabak 498, 5. Krog (Nor.) 410, 6. Gruber 366, 7. J. M. Riiber 362, 8. Rydzek 360, 9. Klapfer (Rak.) 303, 10. Faisst 278 ... 21. Portyk 123.