V Lillehammeru nebyla německá sdruženářská lavina k zastavení – Dvořák skončil na 21. místě

5 min 34 s

Po pěti úvodních závodech nové mezinárodní sezony – a čtyřech započítávaných do Světového poháru – si sdruženářský svět klade jedinou otázku: Kdo zastaví drtivou německou lavinu, která na stupně vítězů pustí zástupce jiné země pouze výjimečně? Individuální závod v neděli 4. prosince v Lillehammeru na HS142/10 km vyhrál opět Eric Frenzel před krajanem Björnem Kircheisenem a Norem Joergenem Grabaakem. Z českých reprezentantů byl nejlepší Miroslav Dvořák (na snímku), který skončil na 21. místě, a bodoval i třicátý Tomáš Portyk.

Úvodní disciplínu na velkém můstku v Lillehammeru provázely znovu větrné poryvy. Zdaleka ne všichni ze 64 závodníků tyto podmínky zvládli, ale pro německé a japonské kombiňáky jako by to neplatilo. Na první příčce se usadil Takehiro Watabe, mladší ze sourozenecké dvojice, jenž dopadl na značku 138 m. Obhájce vítězství ve Světovém poháru Eric Frenzel doplachtil sice o metr dál, ale byl až druhý s odstupem 5 vteřin. Třetí místo získal další Němec Björn Kircheisen se 138,5 m (+7 s), čtvrté Akito Watabe se 137,5 m (+11 s) a páté Nor Joergen Grabaak se 137 m (+19 s).

Z českého kvarteta vytěžil nejvíc Ondřej Pažout, jenž doskočil do vzdálenosti 128 m a se ztrátou 1:29 min. obsadil průběžnou 25. pozici. Také 30. Miroslav Dvořák zvládl stejnou vzdálenosti 128 m a ztrácel +1:32 min. Tomáš Portyk zatím hledá loňskou skokanskou pohodu a 125 m mu vyneslo 35. místo (+1:40 min.). V pořadí 44. junior Jan Vytrval zdolal 119 m (+2:37 min.).

V běžecké části spolu oba nejlepší čeští sdruženáři spolupracovali a pravidelným tempem se dostali do třináctičlenné skupiny pohybující se na konci druhé desítky. V závěrečných dvou okruzích si vedl velice aktivně především Miroslav Dvořák – ještě na metě 8,3 km byl osmnáctý, ale v závěru mu přece jen došly síly a obsadil 21. místo. Tomáš Portyk nakonec uhájil alespoň poslední bodovanou, 30. příčku. Zbývající dva mladíci bojovali ze všech sil, ale v těžké konkurenci své pozice neudrželi.

Vedoucí německý tandem vzornou spoluprací soupeřům utekl. Nedělní vítěz Eric Frenzel prokázal v koncovce skvělou formu, ale také druhý Kircheisen byl v cíli spokojený – na stupně vítězů se postavil poprvé od ledna 2014. Domácí reprezentant Grabaak nakonec uhájil třetí pozici, za ním Rydzek s Riesslem završili dosavadní německou dominanci.

3. závod SP – Lillehammer, Gundersen HS142/10 km:1. Frenzel 25:13,6, 2. Kircheisen (oba Něm.) +10,8 s, 3. Graabak (Nor.) +23,4, 4. Rydzek +29,3, 5. Riessle (oba Něm.) +33,9, 6. A. Watabe (Jap.) +39,3, 7. Hirvonen (Fin.) +1:04,2 min., 8. Braud (Fr.) +1:18,1, 9. T. Fletcher (USA) +1:22,0, 10. Pommer (Rak.) +1:22,9, ...21. Dvořák +2:05,0, 30. Portyk +2:36,0, 44. Pažout +4:02,4, 54. Vytrval (všichni Česko) +5:39,1.

Celkové pořadí Světového poháru (po 4 závodech z 22): 1. Rydzek 330 b. 2. Frenzel 294, 3. Kircheisen 205, 4. A. Watabe 186, 5. Riessle 182, 6. Graabak 168, 7. Denifl 140, 8. Seidl (oba Rak.) 125, 9. Hirvonen 123, 10. Geiger (Něm.) 104, ...25. Dvořák 28, 26. Portyk 26, 40. Pažout 4.