Univerziáda: Po slibném skoku zastavila Kutala viróza

3 min 42 s

Ve Vysokých Tatrách na Štrbském Plese se do soutěží 27. Zimní světové Univerziády zapojili také nejlepší akademičtí sdruženáři. Českou republiku reprezentuje stejně jako předloni v Trentinu dvojice studentů Technické univerzity v Liberci Petr Kutal – Martin Zeman. Dnešní premiéru v individuálním závodě začal dobře na můstku Kutal, ale běžeckou část kvůli zdravotní indispozici nedokončil. Zeman skončil celkově patnáctý.

Petr Kutal skočil na můstku HS 100 na značku 91 m, což znamenalo průběžnou 8. pozici a odstup před během na vedoucího závodníka Tobiase Simona z Německa 1:09 min. Na bronzovou pozici však ztrácel jen půlminutu. Martin Zeman přistál na 83,5 a na 19. příčce ztrácel 2:26 min.

Kutal už v minulosti na univerziádách atakoval stupně vítězů – v Číně v roce 2009 získal bronzovou medaili, naposledy v Trentinu byl čtvrtý. Tentokrát však do souboje nejlepších nezasáhl. „Onemocněl jsem silnou virózou a od středy jsem ležel v posteli. I když jsem se necítil ještě fit, zkusil jsem závodit. Dal jsem do toho všechno, ale na čtvrtém kilometru už jsem nemohl pořádně dýchat – nemělo to cenu. Zkusím se dát dohromady pro druhý, čtvrteční závod,“ posteskl si Petr Kutal.

O vítězi nakonec rozhodoval až fotofiniš. Němec David Welde nasadil v běhu strhující tempo, nejrychlejším časem stáhl ztrátu 1:30 min., ale v dramatickém finiši prohrál o několik centimetrů s Polákem Adamem Cieslar, také pravidelným účastníkem Světového poháru. Zeman se ve stopě jedenáctým nejlepším časem propracoval na 15. pozici.

Štrbské Pleso – Gundersen HS100/10 km (24 účastníků): 1. Cieslar (Pol.) 26:18,3 min., 2. Welde (Něm.) +0, 3. Kupczakl (Pol.) +37,5, 4. Pasičnyk (Ukr.) +42,1, 5. Wantulok (Pol.) +58,7, 6. Leinonen (Fin.) +1:01,6... 15. Zeman (Česko) +3:01,3 min.

Na snímku je česká výprava na 27. Zimnísvětové Univerziádě na Štrbském Plese - zleva: servisman LadislavŠkoda, Petr Kutal, Martin Zeman a trenér Libor Foltman.