Týmový sprint sdruženářů v Ruce: Češi opět proháněli špičku

Týmový sprint sdruženářů v Ruce: Češi opět proháněli špičku

6 min 15 s

Také ve druhém závodě Světového poháru ve finském středisku Ruka – týmovém sprintu dvojic HS142/2 x 7,5 km – prokázali čeští sdruženáři velice dobrou formu. Družstvo, které vytvořili Miroslav Dvořáka Tomáš Portyk (na snímku), bylo po skoku druhé a také v běhu dlouho usilovalo o umístění na stupních vítězů. Celková osmá příčka s těsným odstupem za největšími favority je bezpochyby solidní vizitkou.


Trenér Ladislav Rygl po sobotním vynikajícím vystoupení obou elitních českých reprezentantů uvažoval, že je nechá v neděli po skokanské části odpočívat, neboť Dvořáka stála mimořádná stíhačka spoustu sil a Portyk prodělal před pár dny virózu. Nakonec však názor změnil a odměnou mu byl dalších bojovný výkon jeho svěřenců.

Ti opět výborně zaskákali na můstku HS142. Počasí v Ruce tentokrát přichystalo ideální podmínky s teplotou minus šest stupňů Celsia a jen slabým větříkem. Miroslav Dvořák tak skočil výborných 132 m a předvedl třetí nejlepší výkon ve své sérii. Ani Tomáš Portyk v ničem nezaostal a se 131 m byl ve druhém sledu čtvrtý – celkově to český pár vyneslo na druhou příčku!

S odstupem 26 vteřin se vedení ujali Norové (Havaard Klemetsen – Joergen Grabaak), kteří mocně toužili po nápravě výpadku z úvodního individuálního závodu. Nejdelší skok předvedl právě Klemetsen se 139,5 m. V těsném závěsu a několikavteřinových rozestupech se za Čechy seřadila družstva: 3. Francie (Lamy Chappuis, Braud) -4 s, Rakouska II (Flaschberger, Bieler) -5 s a Německa II (Kircheisen, Frenzel) -16 s.

Druhá česká dvojice však naopak na velkém můstku propadla. Petr Kutal přistál na značce 101 m a Tomáš Slavík zaznamenal dokonce pouhých 92,5 m. V průběžné klasifikaci to znamenalo polední, 23. příčku.

V běžecké části, v níž každý závodník absolvoval pětkrát okruh o délce 1,5 km, diktovali tempo Norové, kteří si udržovali stabilní půlminutový náskok. Za nimi se však velice rychle srovnala pětičlenná skupina, ve které se plných šest okruhů drželi také čeští sdruženáři. Až od závěrečného stoupání v 7. kole začala narůstat ztráta Tomáše Portyka, který nestačil drtivému nástupu Lamyho Chappuise, Kircheisena, Bielera a Grubera. A když se ještě zezadu přiřítily v dalším průběhu dvojice Německa I a Norska II, zbylo na českou sestavu konečné 8. místo.

Druhý český tým Kutal, Slavík si ve stopě poněkud vylepšil své postavení – v cíli skončil sice jako poslední, ale na rozdíl od družstev Polska I, Polska II a Ruska (svěřenci trenéra Luďka Šablatury) se nenechal předjet o kolo.

Výsledky

sprint dvojic HS142/2 x 7,5 km: 1. Norsko (Klemetsen, Grabaak) 29:42,7 min., 2. Německo II (Kircheisen, Frenzel) +24,9 s, 3. Francie I (Lamy Chappuis, Braud) +31,2, 4. Německo I (Riessle, Rydzek ) +35,0, 5. Rakousko II (Bieler, Flaschberger ) +41,6, 6. Rakousko I (Gruber, Orter) +44,5, 7. Norsko II (Schmid, Kokslien) +52,6), 8. Česko I (Portyk, Dvořák) +1:12,4 min.... 20. Česko II (Kutal, Slavík) +5:28,3 min.

 Pořadí Světového poháru: 1. Rydzek (Něm.) 100 bodů, 2. Gruber (Rak.) 80, 3. Dvořák (Česko) 60, 4. A. Watabe (Jap.) 50, 5. Grabaak (Nor.) 45, 6. Riessle (Něm.) 40...20. Portyk (Česko) 11.



Pomoc Ukrajině