Třetí den ve Val di Fiemme: Tomáš Portyk ožil na můstku a skončil osmnáctý

5 min 20 s

Třetím dílem sdruženářského zastavení Světového poháru ve Val di Fiemme byl v neděli 15. ledna individuální závod HS134/10 km. Po sobotním sprintu dvojic, kdy na nejvyšší stupeň vítězů nevystoupili v tomto ročníku němečtí reprezentanti, se vše vrátilo do starých kolejí. Šestého vítězství v sezoně dosáhl vedoucí muž celkového pořadí Eric Frenzel před svým krajanem Johannesem Rydzekem. Pro české barvy je nejpříjemnějším zjištěním, že skokanská forma se vrátila Tomáši Portykovi (na snímku), jenž celkově obsadil 18. příčku. Miroslav Dvořák na 36. pozici nebodoval, Martin Zeman závod nedokončil.

Na můstku HS134 panovaly ideální podmínky a téměř bezvětří. Z pěti desítek sdruženářů si nejlépe vedl Eric Frenzel, jenž doplachtil na značku 138 m. Za ním se usadila japonská dvojice Go Jamamoto 128 m (+18 s) a Akito Warabe se 129 m (+30 s). Jeden z favoritů – Johannes Rydzek z Německa – byl až 16. za výkon 123 m (+1:26 min.).

Hned za ním, na 17. pozici skončil Tomáš Portyk, který také zdolal vzdálenost 123 m a měl ztrátu 1:28 min. Miroslav Dvořák tentokrát se nepotkal se sobotní formou a skočil jen 114,5 m (+2:38 min.), což ho posunulo až na 42. místo. Vůbec se nedařilo Martinu Zemanovi, jenž na 49. pozici s 92,5 m (+5:37 min.) uzavřel pole účastníků. Nevedlo se ani jednomu ze skokanských es, Noru Jarlu Riiberovi, který byl diskvalifikován kvůli lyžím.

V běhu si suverén Frenzel bezpečně pohlídal svou vedoucí pozici a zvítězil s půlminutovým náskokem. Na druhou příčku se vyvezl tempař Rydzek a v bitvě o třetí příčku si poradil Japonec A. Watabe s Grabaakem, Riesslem i Seidlem.

Tomáš Portyk podal ve stopě velice kvalitní výkon a zaznamenal 18. nejlepší čas, jenž ho udržel ve druhé desítce. Zopakoval tak umístění z loňského úvodního startu ve finském středisku Ruka. Miroslav Dvořák příliš nadějí na útok na bodované pozice neměl, ale své postavení si lehce vylepšil. Martin Zeman do běžecké části vůbec nenastoupil, podobně jako třeba Rakušan Flaschberger nebo Němec Simon.

O víkendu 21. a 22. ledna se uskuteční další dva závody Světového poháru v Chaux-Neuve.

10. závod Světového poháru – Val di Fiemme, HS130/10 km: 1. Frenzel 27:21,7, 2. Rydzek (oba Něm.) +30,2 a, 3. A. Watabe (Jap.) +31,2, 4. Graabak (Nor.) +33,0, 5. Riessle (Něm.) +33,7, 6. Seidl (Rak.) +34,1, 7. Hirvonen (Fin.) +37,0, 8. Kircheisen (Něm.) +40,4, 9. Kokslien +48,5, 10. Krog (oba Nor.) +49,9, ...18. Portyk -1:19,1 min., 36. Dvořák -3:17,6, Zeman (všichni Česko) nenastoupil do běhu.

Průběžné pořadí Světového poháru (po 10 z 22 závodů): 1. Frenzel 834 bodů, 2. Rydzek 750, 3. Riessle 541, 4. Kircheisen a A. Watabe oba 389, 6. Graabak 327, 7. Seidl 275, 8. Hirvonen 268, 9. Andersen (Nor.) 264, 10. Geiger (Něm.) 228 ...31. Dvořák 62, 28. Portyk 41, 49. Pažout (Česko) 4. Bodovalo celkem 53 závodníků.