Světový pohár počtvrté za sebou ovládl Eric Frenzel – ve Val di Fiemme Dvořák na 23. místě

6 min 16 s

Světový pohár v severské kombinaci finišuje, v italském středisku Val di Fiemme ho o víkendu 26.-28. února čekalo už předposlední zastavení. Vzhledem k tomu, že tento podnik musel kvůli nemoci vynechat Japonec Akito Watabe, jenž byl jediným sdruženářem, který ještě mohl ohrozit celkové vítězství Erika Frenzela, vyřešila se i poslední tajenka – německý reprezentant tak získal křišťálový glóbus počtvrté za sebou! Český reprezentant Miroslav Dvořák (na snímku) bodoval, když se v sobotu umístil na 23. místě.

V sobotu na můstku HS134 dominoval Eric Frenzel nejdelším skokem 133,5 m. Za ním skončil Rakušan Bernhard Gruber, který přistál na značce 129,5 m a ztrácel před během 21 vteřin. Ačkoliv oba skákali z nájezdu o dva stupně nižšího, ostatním konkurentům uletěli. Miroslavu Dvořákovi to tentokrát na velkém můstku tolik neskákalo a v soutěži zopakoval své výkoby z tréninku i provizorního kola – zdolal 118 m, což mu vyneslo průběžnou 26. pozici s odstupem 12:12 min. Petr Kutal se letos na můstcích poněkud trápí a 101 m nestačilo víc než na 44. příčku (+4:09 min.).

V běhu tentokrát Frenzel neudržel vedení a do cíle nakonec doběhl se ztrátou 37,5 vteřiny za vítězným Gruberem. Bronz vybojoval v norském duelu Jörgen Grabaak. Dvořák se posunul kupředu o tři místa, Kutal udolal jen Itala Mattiu Runggaldiera.

Závod dvojic vyhrálo Norsko

Už v pátek se ve Val di Fiemme uskutečnil sprint dvojic HS134/2x7,5 km, který se však do Světového poháru nezapočítával. Mezi dvaceti startujícími páry byla také česká dvojice Miroslav Dvořák, Petr Kutal. I když trenér Vladimír Šmíd rozhodl, že budou závodit pouze ve skoku, na můstku se ani jednomu z nich příliš nedařilo – Dvořák dopadl na značku 116,5 m, Kutal na 104 m. V součtu to představovalo ztrátu na vedoucí tým 2:34 min.

Špici ovládly dvojice Norska I (Krog – 121 m, Grabaak – 126,5 m) a s odstupem jediné vteřiny Francie II (Braud 123 m, Laheurte 129,5 m). Nejdelší skok však předvedl Rakušan Mario Seidl se 130,5 m, a když jeho kolega Philipp Orter přidal 124 m, vyneslo jim z toho 3. příčka (+11 s). Němečtí favorité odpočívali – družstvo č. 1 tvořili Edelmann s Haugem, kteří ztráceli 16 vteřin.

V běžecké části, v níž každý člen dvojice absolvoval okruh dlouhý 2,5 km třikrát, si už Norové výhru vzít nenechali. V dramatickém dojezdu, kdy o stupně vítězů bojovaly čtyři dvojice, poskočili na druhou příčku Němci, třetí doběhli Francouzi.

Val di Fiemme – team sprint, Gundersen HS134/2x7,5 km: 1. Norsko I (Krog, Grabaak) 32:50,3 min., 2. Německo I (Edelmann, Haug) +6,7 s, 3. Francie I (Braud, Laheurte) +7,1, 4. Rakousko I (Seidl, Orter) +7,8, 5. Norsko II (Moan, Schmid) +29,3, 6. USA I (B. Taylor, T. Taylor) +1:07,8 min.

16. závod, Val di Fiemme – individuální závod Gundersen HS134/10 km: 1. Gruber (Rak.) 30:59,7 min., 2. Frenzel (Něm.) +7,5 s, 3. Graabak +46,0, 4. Krog (oba Nor.) +52,2, 5. Klapfer (Rak.) +56,7, 6. Riessle (Něm.) +1:20,2, 7. Seidl (Rak.) +1:21,8, 8. Schmid (Nor.) +1:24,2, 9. Denifl (Rak.) +1:25,2, 10. Moan (Nor.) +1:28,1,...23. Dvořák +3:20,7, 40. Kutal (oba Česko) +7:59,0.

Průběžné pořadí Světového poháru: 1. Frenzel 1207 b., 2. A. Watabe (Jap.) 984, 3. Riessle 874, 4. Graabak 683, 5. Rydzek (Něm.) 605, 6. Gruber 543, 7. Krog 542, 8. Klapfer 446, 9. Schmid 430, 10. Herola (Fin.) 415...25. Portyk 123, 32. Dvořák 62.