Start do Světového poháru ve Finsku se českým sdruženářům nevydařil

11 min 19 s

Bez bodu a jen s umístěními ve čtvrté nebo páté desítce pořadí. Tak nevydařený vstup do nového ročníku Světového poháru v severské kombinaci čeští reprezentanti rozhodně nečekali. Po slibném čtvrtečním provizorním kole, v němž Tomáš Portyk skončil na můstku HS142 pátý a solidně zaskákal také Miroslav Dvořák (na snímku), bylo v úvodních dvou „ostrých“ vystoupeních všechno jinak. V pátečním individuálním závodě ve finské Ruce sfoukl veškeré jejich naděje na úspěch vítr. Dvořáka to rozhodilo i v následujícím sobotním startu, zatímco Portyka přepadly problémy s nastupující virózou, takže do druhého pohárového dějství vůbec nenastoupil. A to byl ještě Ondřej Pažout ve čtvrtek v provizorním kole diskvalifikován kvůli kombinéze, čímž se do páteční premiéry vůbec nekvalifikoval.

Pátek: Norský triumf v premiéře

V pátek 24. listopadu ukázalo počasí v areálu Ruka u Kuusama pravou severskou tvář. Teplota klesla na minus šest stupňů Celsia, ale zdaleka největším soupeřem byl silný vítr. Jeho mohutné a často nevyzpytatelné nárazy zkomplikovaly soutěž na velkém můstku mnoha závodníkům. Paradoxně mezi ně patřili i němečtí favorité, kteří si v minulém ročníku udělali ze Světového poháru téměř svůj národní šampionát.

S podmínkami se nejlépe vyrovnali Rakušané, Norové a Japonci. Po skoku na značku 131 m se vedení ujal Maro Seidl před Espenem Andersenem, který skočil 132 m (+4 s) a Akitem Watabem se 125 m (+33 s). Totálně propadli Němci, z nichž se nejvíce dařilo Terenci Weberovi na 14. příčce se 117 m (+2:24 min.), zatímco Johannes Rydzek (106 m) a Eric Frenzel (100 m) skončili až ve třetí desítce.

Ani dvojice zkušených českých sdruženářů však větrnou loterii na můstku HS142 nezvládla. Tomáš Portyk zdolal vzdálenost 103 m, což stačilo na průběžnou 24. pozici s odstupem 3:55 min. Miroslav Dvořák zvládl jen 96 m, které ho odsunuly až na 41. příčku (+5:40 min.).

Do běžecké části však nakonec Portyk nenastoupil, neboť se necítil dobře a začaly se u něj projevovat příznaky onemocnění. „Tomáš má chycené mandle a vypadá to na začínající virózu. V náročných klimatických podmínkách nemělo cenu riskovat, a tak po konzultaci se závodníkem rozhodl trenér Vladimír Šmíd, že Tomáš do běhu nenastoupí, a navíc vynechá i sobotní závod,“ uvedl sportovní ředitel Úseku severské kombinace SLČR Tomáš Slavík.

Vzhledem ke krátké trati pátečního běhu na 5 km se zdálo, že o prvenství si to mezi sebou rozdají oba vedoucí závodníci. Espen Andersen pozici lídra potvrdil a dosáhl tak svého prvního vítězství ve Světovém poháru. Seidl však druhou příčku neudržel, neboť zezadu se přiřítil Jan Schmid a druhou příčkou završil norský triumf. Rakušana navíc udolal i A. Watabe. Dvořák si ve stopě svou pozici o čtyři místa vylepšil, k bodům však chyběly více než dvě minuty. Do běhu už nenastoupili Frenzel, Geiger, Pommer ani Lamy-Chappuis. Z Němců se umístil nejvýše veterán Björn Kircheisen na 8. pozici.

Sobota: V japonské režii

V sobotu 25. listopadu sice přituhlo na minus osm stupňů Celsia, sněžilo, ale na můstku HS142 zdaleka tolik nefoukalo. S dominantním Japoncem A. Watabem, který skočil 142,5 m, drželi opět krok Rakušané – druhý byl Wilhelm Denifl se 139,5 m (+16 s) a čtvrtý Mario Seidl se 139 m (+27 s). Tentokrát je však doplnili Francouzi – na třetí příčku vyneslo Maxima Laheurteho 140,5 m (+18 s), na pátou Antoina Gerrarda 143 m (+43 s). Tentokrát už se přece jen probudili také Němci, z nichž byl Johannes Rydzek sedmý (134 m, +50 s) a Eric Frenzel jedenáctý (136 m, +1:20 min.).

Čest českých reprezentantů zachraňoval Ondřej Pažout, jenž dopadl do vzdálenosti 126 m a obsadil 26. místo se ztrátou +2:14 min. Mírně se zlepšil Miroslav Dvořák, který se do závodu kvalifikoval se štěstím jako poslední, padesátý účastník – zdolal 118,5 m (+3:32 min.), ale na 45. příčce byl odstup od bodovaných pozic opět značný. Lukáš Daněk se zařadil se 120 m (+3:36 min.) na 46. místo. Příliš nevyšel ani další pokus slavných šampionů nedávné minulosti o comeback – Francouz Jason Lamy-Chappuis byl po skoku 33. (124,5 m, +2:14 min.) a Fin Hannu Manninen 39. (121,5 m, +3:07 min.).

V běžecké části si A. Watabe s přehledem jezdil neohroženě v čele. O zbývající pozice na stupních vítězů se za ním pralo osm borců, kteří však hodně taktizovali a na stíhačku nemysleli. Největší šance se dávaly Rydzekovi, ale toho v dramatickém finiši udolal domácí sdruženář Eero Hirvonen.  Dalším Němcům se příliš nedařilo – Fabian Riessle skončil jedenáctý, Eric Frenzel o pozici za ním.

Ondřej Pažout atakoval ještě v polovině závodu bodované pozice, když se držel na 31. místě, ale v závěru klesl o deset příček – svým výkonem však nezklamal. Miroslav Dvořák s Lukášem Daňkem doběhli závod v páté desítce. Soudě podle času to byla pro Dvořáka spíše příprava na nedělní třetí závod.

Ruka, 1. závod – Gundersen HS142/5 km: 1. Andersen 12:58,0 min., 2. Schmid (oba Nor.) +7,7 s, 3. A. Watabe (Jap.) +11,0, 4. Seidl +15,4, 5. Denifl (oba Rak.) +29,1, 6. Graabak (Nor.) +39,4, 7. Fritz (Rak.) +44,7, 8. Kircheisen (Něm.) +1:18,1 min., 9. Laheurte (Fr.) +1:54,5, 10. Watanabe (Jap.) +1:57,1, ...37. Dvořák +5:46,8 min., Portyk nenastoupil do běhu, Pažout byl diskvalifikován v kvalifikaci.

Ruka, 2. závod – Gundersen HS142/10 km: 1. A. Watabe (Jap.) 24:58,6 min., 2. Hirvonen (Fin.) +31,7 s. 3. Rydzek (Něm.) +32,8, 4. Schmid (Nor.) +34,4, 5. Gerard +36,5, 6. Laheurte (oba Fr.) +38,4, 7. Andersen (Nor.) +39,8, 8. Seidl +43,7, 9. Denifl (oba Rak.) +55,7, 10. Graabak (Nor.) +1:07,7, ...41. Pažout +3:44,4 min., 45. Dvořák +4:29,9, 48. Daněk (všichni Česko) +5:52,1.

Světový pohár – celková klasifikace po 2 závodech: 1. A. Watabe 160, 2. Andersen 136, 3. Schmid 130, 4. Hirvonen 91, 5. Seidl 82, 6. Denifl 74, 7. Rydzek 72, 8. Laheurte 69, 9. Grabaak 66, 10. Gerard 53. Bodovalo 36 závodníků.