Smolná norská série sdruženářů – Portyka skolila viróza, Dvořák odletěl domů se zablokovanými zády

10 min 33 s

„Norská část“ Světového poháru v severské kombinaci českým sdruženářům vůbec nesedla. Zcela naprázdno vyšli ze závodu na Holmenkollenu a ze dvou akcí 13. a 14. března v Trondheimu vytěžil Tomáš Portyk pouze dva body. Ba co víc – postihly je i zdravotní problémy. Zatímco Portyka skolila viróza, Miroslav Dvořák dopadl mnohem hůře. Při prvním tréninkovém skoku v Trondheimu se mu zablokovala záda, která znemožnila další účast. Musel odcestovat domů a nad jeho startem ve zbytku sezony visí velký otazník.

„Mirkovo zranění je nepříjemné i z dalšího důvodu. V této fázi se rozhoduje o závodnických kvótách pro nadcházející ročník Světového poháru a body, které ještě mohl získat, nám mohou velice chybět,“ uvedl Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace SLČR.

Síly došly v posledním kilometru

V úvodním dějství v Trondheimu 13. března vyhrál skok na můstku HS140 Japonec Akito Watabe skokem 132 m. Hranici 130 m pokořili i další muži v pořadí – Rakušané Franz-Joseph Rehrl se 132 m (+12 s) a Mario Seidl se 135 m (+23 s) i Němec Eric Frenzel se 130 m (+27 s).

Češi na tom byli výrazně hůře. Miroslav Dvořák se pokusem dlouhým jen 103 m do soutěže vůbec nekvalifikoval. Tomáš Portyk až na 32. pozici zvládl 120 m (1:49 min.) a junior Jan Vytrval (na snímku) na 48. místě 111,5 m (+3:22 min.).

V běžecké části zabral Eric Frenzel. V polovině trati polapil A. Watabeho a pak si už jen takticky hlídal postavení v čele. Do finiše šli oba v těsném závěsu, ale nakonec byl v cíli o vteřinu dříve dvojnásobný držitel olympijského zlata z Pchjongčchangu. V bitvě o třetí příčku udolal Němec Fabian Riessle svého krajana Johannese Rydzeka o pouhou desetinu vteřiny a Nora Joergena Grabaaka o pět desetin.

Tomáš Portyk podal v běhu velice dobrý výkon. Bojoval a snažil se podstatně vylepšit své postavení. Dotáhl se i do skupiny, která bojovala o pořadí na konci druhé desítky. Ještě na 9. kilometru byla jeho pozice nadějná, ale pak mu došly síly, neboť se začala projevovat nastupující viróza. Nakonec dojel na 29. místě. Jan Vytrval už do stopy nenastoupil, stejně jako třeba Norové Jarl Riiber nebo Espen Andersen.

Frenzel vyhrál v tomto ročníku Světovém poháru teprve druhý individuální závod v sezoně, celkově však má na kontě už 43 triumfů. Na druhém místě historické tabulky zaostává za Finem Hannu Manninenem o pět vítězství.

České barvy hájil jen Vytrval

Do středečního rána 14. března se Tomáš Portyk probudil s bolestí v krku a bylo jasné, že minisérie v Trondheimu pro něj skončila. A protože Miroslav Dvořák se vydal léčit bolavá záda domů, čest českých barev hájil jen mladík Jan Vytrval. Už z předcházejících startů však bylo patrné, že forma, která mu na juniorském mistrovství světa pomohla k bronzové medaile, je pryč a místo toho nastupuje únava. Na můstku HS140 se mu ani podruhé nedařilo, dopadl jen na značku 105 m, což ho odsunulo až na 47. místo (+3:26 min.).

Konkurence však byla někde jinde. Zvítězil Japonec Go Jamamoto výkonem 133 m před domácím závodníkem Jarlem Riiberem se 137,5 m (+12 s) a Franzem.Josephem Rehrlem z Rakouska se 131,5 m (+18 s). Akito Watabe si troufl na nájezd o jedno okno nižší – zdolal sice 131,5 m, ale protože mu foukl velice příznivý vítr, odečítal hodně bodů a byl párý (+36 s). Nejlepší z Němců byl tentokrát až desátý Fabian Riessle se 126 m (+58 s). Erika Frenzela navíc jury diskvalifikovala kvůli kombinéze.

V běhu se A. Watabe vyšvihl na špici na 4. km. Za ním se sice drželi Jarl Riiber, Rehrl a Jamamoto, ale zezadu se nezadržitelně přibližovala skupina stíhačů, v níž byli vynikající běžci Riessle, Schmid, Krog, B. Fletcher, Denifl a Hirvonen – na 7. km se jí podařilo dotáhnout vedoucí závodníky.

Watabe s Riesslem však právě v tomto okamžiku ještě vystupňovali tempo a dokázal se jich udržet už jen domácí sdruženář Riiber. Ani to však nebyl rozhodující moment. Kilometr před cílem se dotáhli Hirvonen, B. Fletcher, Krog i Denifl a bylo jasné, že vítěze určí dramatický závěr. Fabian Riessle však nic neponchal náhodě – stupňovaným tempem setřásl před cílovou rovinkou soupeře a dojel si pro další německý triumf. Riiber k radosti norských fanoušků odrazil Hirvonenův atak a skončil druhý. Famózní běh vynesl Němce Johannese Rydzeka z 34. na 11. pozici, Fina I. Herolu z 38. příčky na 12. a Itala Alessandra Pittina z 37. místa na 13.

Do stopy už pět závodníků nenastoupilo, a tak Jan Vytrval dokroužil závod na předposledním, 43. místě.

Trondheim, 17. závod – Gundersen HS140/10 km: 1. Frenzel (Něm.) 24:09,0 min., 2. A. Watabe (Jap.) +1,0 s, 3. Riessle +28,8, 4. Rydzek (oba Něm.) +28,9, 5. Graabak (Nor.) +29,3, 6. Hirvonen (Fin.) +39,1, 7. Braud (Fr.) +39,4, 8. Schmid (Nor.) +39,5, 9. Seidl (Rak.) +46,6, 10. Jamamoto (Jap.) +48,3, ...29. Portyk -2:15,9, Vytrval nenastoupil do běžecké části, Dvořák (všichni Česko) se do závodu nekvalifikoval.

Trondheim, 18. závod – Gundersen HS140/10 km: 1. Riessle 24:50,0 min., 2. Jarl Riiber (Nor.) +1,2 s, 3. Hirvonen +1,8, 4. Krog (Nor.) +11,1, 5. A. Watabe +11,7, 6. Denifl (Rak.) +16,9, 7. B. Fletcher (USA) +19,7, 8. Seidl +23,2, 9. Kircheisen (Něm.) +32,8, 10. Jamamoto +33,4… 43. Vytrval (Česko) +4:31,8 min.

Pořadí ve Světovém poháru (po 18 z 22 závodů): 1. A. Watabe 1175 bodů, 2.Schmid 997, 3. Riessle 791, 4. Rydzek 706, 5. Grabaak 661, 6. Hirvonen 603, 7. Frenzel 534, 8. Andersen 510, 9. Jarl Riiber 485, 10. Geiger (Něm.) 407… 27. Portyk 166, 53. Dvořák 18. Bodovalo celkem 72 závodníků.