Skvělý vstup Tomáše Portyka do Světového poháru – v premiéře ve finské ruce skončil čtvrtý!

10 min 57 s

Vynikající premiéru v novém ročníku Světového poháru v severské kombinaci zaznamenal český reprezentant Tomáš Portyk. Ve finské Ruce naplnil v sobotu 24. listopadu prognózy o skvělé formě – v individuálním závodu na můstku HS142 a v běhu na 10 km obsadil čtvrtou příčku a dokázal tak zopakovat nejlepší výsledek své kariéry. Zbývající trojice českých reprezentantů Ondřej Pažout, Jan Vytrval a Lukáš Daněk skončila ve čtvrté a páté desítce.

"Je to super výsledek. Jsem maximálně spokojený a umístění si cením výš než čtvrtého místa v minulé sezoně v Hakubě, protože zde tartovala kompletní světová elita. A asi je to ještě výš než můj juniorský titul mistra světa. Prostě se mi při závodě tentokrát všechno sešlo - ve skoku odraz i vítr, v běhu kondice i skvělé lyže," komentoval svůj úspěch Tomáš Portyk.

"Čtvrté místo je naprostá bomba! Nikdo z nás takový start ve Světovém poháru nečekal. Potvrdila se naše slova, že Tomáš má za sebou velice vydařenou sezonu a ve všech parametrech je na tom nejlépe, jak kdy byl. Skok v náročných podmínkách byl bezchybný. V běhu si vedl velice takticky, neplýtval silami a soustředil se na rozhodující útok. Když jsme viděli, jak vylétl na vrchol posledního stoupání těsně za Rydzekem, věděli jsme, že to bude paráda!" chválil svého svěřence reprezentační trenér Marek Šablatura.

Ideální odraz i pomoc větru

Finský areál Ruka ležící nedaleko Kuusama, kde v posledních letech už tradičně startuje Světový pohár v severské kombinaci, býval kvůli náročným klimatickým podmínkám strašákem mnoha sdruženářů. Také čeští reprezentanti zde mnohokrát ztratili v nevyzpytatelné větrné loterii naděje na úspěch. Silný nárazový a neustále se točící vítr úřadoval v Ruce i tentokrát. V pátek kvůli němu jury zrušila provizorní kolo, v sobotu se skokanská část musela mnohokrát přerušit a v jejím průběhu se z bezpečnostních důvodů snižoval i nájezd.

Tomáš Portyk se však se všemi obtížemi bez problémů vyrovnal, ačkoliv ve zkušebním kole zdolal jen 106,5 m. "Ve zkušebním kole to bylo poněkud dramatické, protože Tomášovi se nahoře na věži uvolnil kolíček z vázání, a tak ho musel v botě za pomoci jednoho z dobrovolníků provizorně nahradit. A tak si jen vyzkoušel, co ho na můstku čeká," vysvětlil trenér Marek Šablatura.

Dvaadvacetiletého rodáka z Lomnice nad Popelkou se startovním číslem 36 nerozhodilo ani dlouhé čekání na soutěžní skok. Přesně trefil odraz, navíc chytil ideální vítr a doplachtil na značku 133,5 m, což byl v té době nejdelší výkon. Déle než on skočili pouze Nor Jarl Riiber se 134 m a především Rakušan Mario Seidl, jehož veleskok měřil 145,5 m. Potyk byl po úvodní části nakonec šestý, neboť se před něj dostali závodníci, kteří brali vysoké body za nepříznivý vítr.

Pořadí na můstku HS142 bylo následující: 1. Seidl, 2. Riiber (odstup +57 s), 3. Japonec Jošito Watabe 123 m (+1:31), 4. Němec Manuel Faisst 129 m (+1:36), 5. Rakušan Wilhelm Denifl 129 m (+1:38), 6. Portyk (+1:43), 7. Rakušan Franz-Josef Rehrl 125 m (+1:46), 8. Němec Johannes Rydzek 125,5 m (+1:56), 9. Nor Magnus Moan 128,5 (+2:11), 10. Němec Terence Weber 127 (2:12).

Z dalších českých reprezentantů obsadil mezi 58 účastníky průběžné 32. místo Ondřej Pažout se 113 m (+4:12 min), Jan Vytrval 42. s 89 m (+6:40) a Lukáš Daněk 49. s 87 m (+7:26). Soutěž se však stala hotovým pohřebištěm mnoha favoritů včetně takových es jako obhájce celkového prvenství A. Watabe či Frenzel, Grabaak, , Andersen, Herola, Hirvonen nebo Pittin.

V cíli čekal životní úspěch

V běžecké části vévodil špici Mario Seidl. Přestože druhý v pořadí Riiber stahoval jeho náskok a na značce 8,6 km činila jeho ztráta pouhých deset vteřin, Rakušan si dobře rozložil síly a s přehledem zvítězil.

Za oběma vedoucími sdruženáři se však rozhořela bitva o další pozice. Podle očekávání se sjela sedmičlenná skupina J. Watabe, Faisst, Denifl, Rehrl, Rydzek, Moan a Tomáš Portyk. Zpočátku nebylo tempo příliš vysoké, ale postupně gradovalo, takže na počátku třetího z 2,5 km dlouhých okruhů odpadli Rehrl s J. Watabem. Českému reprezentantovi jely výborně lyže a taktickou jízdou se držel mezi elitou.

Rozhodující útok na stupně vítězů přišel při posledním stoupání před stadionem. V něm zabral německý tempař Johannes Rydzek a vytvořil si dostatečný náskok. Nejlepší český sdruženář posledních let však také v kopci nasadil k drtivému závěru, v němž udolal i vyhlášeného finišmana Faissta, a do cíle doběhl čtvrtý! Ve svém 66. startu ve Světovém poháru tak dosáhl životního úspěchu.

"V běhu jsem se snažil po celou dobu být na špici skupiny a držet se v kontaktu. Rydzek nám ujel na posledním mezičase 1,4 km před cílem, ten se nedal dostihnout. Věděl jsem, že mi výborně jedou lyže, tak jsem nastoupil před závěrečným kopcem, ale docela mě překvapilo, když jsem tam byl první. Pak už jsem si věřil, že své postavení udržím," popsal Tomáš Portyk rozhodující fázi závodu.

SP Ruka – 1. závod, Gundersen HS142/10 km: 1.Seidl (Rak.) 26:02,5 min, 2. Riiber (Nor.) +16,5 s, 3. Rydzek (Něm.) +1:08,0 min, 4. Portyk (Česko) +1:17,4, 5. Faisst (Něm.) +1:18,7, 6. Denifl (Rak.) +1:21,5, 7. Moan (Nor.) +1:26,2, 8. Geiger (Něm.) +1:50,9, 9. Schmid (Nor.) +1:52,2, 10. Greiderer (Rak.) +1:54,8… 38. Pažout +6:23,4, 42. Vytrval +6:50,1, 44. Daněk (všichni Česko) +7:16,0.