Sdruženářské štafety v Lillehammeru – poražení Němci, Češi osmí

5 min 49 s

Po více než rozpačité premiéře ve finské Ruce usilovali čeští sdruženáři o reparát při druhém zastavení Světového poháru v Lillehammeru. První příležitost k tomu měli dokonce společnou – v sobotu 2. prosince zde byla na programu štafeta HS100/4x5 km. Čtveřice Lukáš Daněk, Tomáš Dvořák, Ondřej Pažout (na snímku) a Tomáš Portyk skončila na osmé příčce, když za sedmými Italy zaostala o 3,6 vteřiny. Důležitější bylo zjištění, že v součtu s tréninkovým kolem naznačili Portyk s Dvořákem částečné skokanské zlepšení. Štafety vyhráli domácí Norové po dramatickém dojezdu s německými reprezentanty.

Můstek HS100 norským závodníkům seděl nejlépe a zaslouženě se ujali vedení. Joergen Grabaak skočil 97 m, mladík Jarl Riiber nejvíce ze všech 102,5 m, Jan Schmid 93,5 a Espen Andersen 98 m. Druhý z favoritů – Němci – zaostali o 46 vteřin, když Vinzenz Geiger dopadl do vzdálenosti 95 m, Fabian Riessle 89,5, Eric Frenzel a Johannes Rydzek shodně 95 m. Japonce na třetí pozici s odstupem 50 vteřin udržel zejména výtečný Akito Watabem skokem dlouhým 99 m.

Čtvrtí byli Francouzi i Jasonem Lamy Chappuisem usilujícím o návrat mezi elitní sdrzženáře. Český tým se usadil na solidním osmém místě poté, co Tomáš Portyk zdolal 89 m (v tréninkovém kole však 91,5 m), Lukáš Daněk 85 m, Miroslav Dvořák 85 m (v tréninkovém kole 90 m) a Ondřej Pažout, udržující si zatím nejlepší skokanskou formu, 91,5 m.

V běžecké části Němci postupně ukrajovali z norského náskoku. Frenzel ještě zaostával o 35 s za Schmidem, Rydzek o 17 s za Andersenem a Geiger se už těsně nalepil na Riibera. Na posledním úseku sváděli bitvu vyhlášení běžci Grabaak s Riesslem. V dramatické koncovce měl k radosti domácích fanoušků více sil norský tempař a zvítězil rozdílem 1,7 s. Ještě menší vzdálenost – pouhých 0,6 s – dělila třetí Francii od Finska.

Trenér Vladimír Šmíd nasadil na první úsek Dvořáka, který udržel sedmou příčku a odrazil Poláky i Rusy, kteří po skoku obsadili pozice za námi. Stejné postavení české štafety udrželi také mladíci Daněk a Pažout. Jenže to už nastupovali k mocnému finiši Američané a Italové. Zatímco Portyk atak T. Fletchera odrazil, skvělý běžec Pittin ho předstihl a odsunul na osmé místo. Prvních šest družstev v cíli bylo nad síly českého kvarteta.

Lillehammer – závod družstev HS100/4x5 km (závod se nezapočítával do klasifikace Světového poháru):1. Norsko (Schmid, Andersen, Riiber, Graabak) 50:46,0 min., 2. Německo (Frenzel, Rydzek, Geiger, Riessle) +1,7 s, 3. Francie (Braud, Laheurte, Gerard, Lamy Chappuis) +21,4, 4. Finsko (I. Herola, Mutru, Mäkiaho, Hirvonen) +22,0, 5. Japonsko (Kato, Jamamoto, J. Watabe, A. Watabe) +29,1, 6. Rakousko (Klapfer, Denifl, Seidl, Orter) +1:47,1 min., ...8. Česko (Dvořák, Daněk, Pažout, Portyk) +3:23,9.

Světový pohár – celková klasifikace po 2 závodech: 1. A. Watabe 160, 2. Andersen 136, 3. Schmid 130, 4. Hirvonen 91, 5. Seidl 82, 6. Denifl 74, 7. Rydzek 72, 8. Laheurte 69, 9. Grabaak 66, 10. Gerard 53. Bodovalo 36 závodníků.