Premiéra na šampionátu v Lahti českým sdruženářům nevyšla – titul získal Johannes Rydzek

6 min 35 s

Premiéru v individuálním závodě na středním můstku na mistrovství světa v klasickém lyžování v Lahti 24. února si čeští sdruženáři (na snímku při tréninku) určitě za rámeček nedají. Šance na dobrý výsledek totiž ztratili už v úvodní skokanské části, v níž skončili hluboko ve třetí nebo dokonce ve čtvrté desítce. Úvodní titul získal s přehledem německý reprezentant Johannes Rydzek a jeho reprezentační kolegové dokonce obsadili i následující tři místa za ním!

Na můstku HS100 dominoval další velký favorit Eric Frenzel. Dopadl do vzdálenosti 99 m, kterou zdolal také Rydzek, ale tomu foukl příznivější vítr, což ho v přepočtu stálo čtrnáct vteřin. Třetí místo obsadil Estonec Kristjan Ilves  s 98 m (+24 s), osmý byl další Němec Björn Kircheisen s 94 m (+34 s) a dvanáctý jeho krajan Fabian Riessle s 94,5 m (+40 s).

Čechům to ani zdaleka tak neskákalo. Nejlepší z nich byl na 34. pozici překvapivě junior Jan Vytrval, který přistál na značce 90,5 m a ztrácel na lídra 1:30 min. Tři příčky za ním zaostal Miroslav Dvořák s 88,5 m (+1:39 min.) a na 40. místě se ocitl další mladík Lukáš Daněk s 88 m (+1:43 min.). Nečekaně nejhůře dopadl donedávna vyhlášený skokan Tomáš Portyk – pokus se mu nepovedl a 90 m s velkým odečtem za vítr ho srazil až na 43. příčku (+1:52 min.).

Výrazné odstupy svěřencům trenéra Vladimíra Šmída do běžecké části příliš nadějí na posun kupředu nedávaly. Nejlépe se to podařilo jednadvacátým nejrychlejším časem Dvořákovi, jenž se protlačil na 28. místo. Na oba mladíky, kteří mají v nohách náročný – a úspěšný – start na juniorském mistrovství světa i přesun ze Světového poháru v Japonsku, byla elitní konkurence přetěžká a Portyk už spíše přemýšlel o dalších startech.

„Závod se moc nepovedl. Skok nebyl nic moc, běh byl možná trošku lepší, ale cítím, že jsou tam velké rezervy. Myslel jsem si, že kdyby se mi všechno povedlo, mohl bych skončit kolem patnáctky, ale tenhle výsledek silně zaostal za očekáváním,“ neskrýval rozladění Miroslav Dvořák.

O medaile bojovali jiní. Frenzel sice do stopy vyrazil s mírným náskokem, ale Rydzek, jenž už v závodech Světového poháru krátce před mistrovstvím světa prokazoval o něco lepší formu, ho záhy dostihl. Zhruba pět kilometrů se oba borci drželi v těsném závěsu, ale při výjezdu ze stadionu do druhé poloviny běhu Rydzek v kopci nastoupil a krajanovi snadno ujel. Frenzel si uhlídal stříbro a v bitvě třinácti závodníků o zbývající post na stupních vítězů vyfoukl ostatním bronz Björn Kircheisen.

Pětadvacetiletý Rydzek zvítězil předloni na MS ve Falunu a nyní se stal po deseti letech prvním sdruženářem, který na středním můstku obhájil titul. Naposledy před ním v roce 2007 v Sapporu završil jeho krajan Ronny Ackermann na středním můstku zlatý hattrick.

Mistrovství světa Kahti – Gundersen HS100/10 km: 1. Rydzek 26:19,6 min., 2. Frenzel +14,9 s, 3. Kircheisen +30,0, 4. Riessle (všichni Něm.) +32,2, 5. A. Watabe (Jap.) +32,3, 6. Braud (Fr.) +36,0, 7. Gruber +39,1, 8. Orter (oba Rak.) +40,3, 9. Hirvonen (Fin.) +45,1, 10. Krog (Nor.) +45,3, ...28. Dvořák +2:07,1 min., 40. Portyk +3:09,0, 48. Vytrval +4:39,5, 50. Daněk (všichni Česko) +5:26,4.