Ondřej Pažout se rozloučil s mistrovstvím světa juniorů šestou příčkou

4 min 1 s

Také v závěrečné disciplíně juniorského mistrovství světa v americkém středisku Soldier Hollow HS100/5 km potvrdili čeští sdruženáři – členové bronzové štafety – vysoký výkonnostní standard. Ondřej Pažout (na snímku) obsadil šestou příčku, Lukáš Daněk skončil jedenáctý a Jan Vytrval šestnáctý. Až v samotném závěru se prosadil Němec Vinzenz Geiger, považovaný před šampionátem za hlavního favorita individuálních soutěží.

Na můstku HS100 panovaly solidní podmínky. Do závodu vstoupilo 49 účastníků a nejlépe si vedl právě Geiger skokem 92 m. Stejně daleko dopadl také Japonec Juto Nakamura, který ztrácel pouhé čtyři vteřiny. Třetí příčku zaujal další Němec Christian Deuschů s 93 m a odstupem jedenácti vteřin.

A jak si vedli Češi? Průběžnou 7. pozici obsadil Ondřej Pažout s 92,5 m (+36 s), Lukáš Daněk byl 15. s 89 m (+1:08 min.), Jan Vytrval 22. s 85,5 m (+1:30 min.) a David Zemek 29. s 87 m (+1:51 min.).

Běžecká část probíhala při venkovní teplotě pět stupňů Celsia. Na krátké, pětikilometrové trati to byla od počátku velká stíhačka. Lídr Geiger si své postavení na špici bezpečně hlídal, za ním se však pořadí měnilo jako přesýpací hodiny. Kupředu se drali pátý Francouz Laurent Muhlethaler (+22 s) a především vítěz úvodního individuálního startu na MSJ, Fin Arttu Mäkiaho (+47 s). Ti si nakonec rozdělili zbývající místa na stupních vítězů.

Čeští mladíci podali ve stopě kvalitní výkon a svá umístění si většinou vylepšili. Výborná je Pažoutova šestá příčka. O umístění v elitní desítce přišel jen těsně Daněk.

Kromě Lukáše Daňka, jemuž bude letos v září dvacet let, mohou na mistrovství světa juniorů příští rok startovat Ondřej Pažout, Jan Vytrval a David Zemek.

MS juniorů, Soldier Hollow – Gundersen HS100/5 km: 1. Geiger (Něm.) 12:14,9 min., 2. Mäkiaho (Fin.) +22,6 s, 3. Muhlethaler (Fr.) +23,9, 4. Nakamura (Jap.) +42,8, 5. Deuschl (Něm.) +46,1, 6. Pažout +48,6,11. Daněk +1:25,3 min., 16. Vytrval +1:47,7, 36. Zemek (všichni Česko) +2:49,7.