Návrat sdruženáře Dvořáka do elitní světové desítky

5 min 30 s

Výrazné oteplení, které zasáhlo i francouzskou částí Alp, zkomplikoval nedělní program Světového poháru v Chaux Neuve. Na můstku HS118 se nedalo skákat, neboť dopad byl rozměklý a nebezpečný, a tak jury operativně rozhodla, že týmový sprint dvojic se neuskuteční a místo něj se pojede znovu individuální závod. A skokanské výsledky sdruženářům se do něj budou započítávat z pátečního provizorního závodního kola. Českým reprezentantům tato změna prospěla – Miroslav Dvořák (na snímku) po tradičně bojovném výkonu v běhu skončil celkově devátý a také Tomáš Portyk si proti sobotě polepšil na 18. příčku!

Provizorní kolo totiž české ekipě vyšlo. Portyk v něm skončil se 109,5 m šestý (odstup do běhu +50 s) a Dvořák jedenáctý (+1:14 min.).Zvítězil v něm Rakušan Fabian Steindl, jenž přistál na značce 114,5 m. Příliš nezaostali ani další favorité – Rakušan Gruber, Francouz Lamy Chappuis či Norové. Do závodu však někteří vůbec nenastoupili – například Němec Frenzel nebo Norové Kokslien a Grabaak.

V stopě se podle očekávání průměrný běžec Steindl na špici dlouho neohřál. Vystřídal ho tam jeho krajan Bernhard Gruber, ale skvělý norský tandem Magnus Moan – Magnus Krog se k němu přibližoval každým metrem.

Takticky výborně si počínal Miroslav Dvořák. Nejprve se zapojil do desetičlenné skupiny nabité vynikajícími závodníky a držel se kolem 13.-15. pozice. V závěru se však dokázal utrhnout společně s Norem Janem Schmidem a Japoncem Akitem Watabem. Mohutným finišem se jich zbavil a v cílové rovince ještě zdolal Francouze Brauda! Celkově to znamenalo výborné 9. místo. Druhým letošním návratem do elitní světové desítky – a v této sezoně už pátým – potvrdil svou výtečnou formu.

Tomáš Portyk šestou příčku neudržel, a přestože nakonec klesl na 18. pozici, potvrdil své novoroční běžecké zlepšení. Cenná je také výhra nad jeho juniorským soupeřem Ilkkem Herolou z Finska.

Zbývající dva čeští reprezentanti se příliš neprosadili. Petr Kutal neudržel lichotivou 34. pozici po skoku (102 m, odstup +2:00 min.) a dojel na 42. místě. Lukáš Rypl, 52. po skoku (103,5, +2:21 min.) byl dostižen o kolo.

Chaux Neuve – 7. závod SP, Gundersen HS118/10 km: 1. Moan 28:46,8 min., 2. Krog (oba Nor.) +8,4, 3. Gruber (Rak.) +9,4, 4. Lamy Chappuis (Fr.) +18,1, 5. T. Fletcher (USA) +21,8, 6. Kircheisen, +33, 8. Riessle (oba Něm.) +33,6, 9. Dvořák (Česko) +37,5, 10. Braud (Fr.) +40... 18. Portyk +1:04,3min., 42. Kutal +3:31,7, Rypl (všichni Česko) dostižen o kolo.

Celkové pořadí Světového poháru po sedmi závodech: 1. Riessle 376 bodů, 2.Frenzel (oba Něm.) 321, 3. A. Watabe (Jap.) 293, 4. Kokslien (Nor.) 286, , 5. Gruber (Rak.) 266, 6. Moan (Nor.) 264, 7. Rydzek (Něm.) 242, 8. Lamy Chappuis (Fr.) 240, 9. Schmid (Nor.) 231, 10. Klapfer (Rak.) 170... 12. Dvořák 161, 25. Portyk (oba Česko) 64.

(Započítány jsou dva závod v Lillehammeru a Chaux Neuve a po jednom v Kuusamu, Ramsau a Schonachu.)