Na startu Světového poháru jediný český sdruženář – Tomáš Portyk

Na startu Světového poháru jediný český sdruženář – Tomáš Portyk

12 min 48 s

Světový pohár sdruženářů zahájí v sobotu 28. listopadu úvodním závodem ve finském středisku Ruka ležícím na okraji Kuusama. Česká severská kombinace při tomto startu zažije dlouho nevídaný jev. Její barvy bude hájit pouze jediný závodník – Tomáš Portyk. Před sezonou totiž onemocněl Miroslav Dvořák, česká jednička posledních let, mononukleózou a s pozvolnou přípravou začne až počátkem prosince. Petru Kutalovi zase chybí k účasti potřebný bodový zisk (na snímku jsou trenér Šmíd a závodníci Dvořák, Portyk a Kutal během tiskové konference 24. listopadu v Praze).


Letos na jaře sdruženářskou reprezentaci postihl radikální řez. Neuspokojivé výsledky závodníků na světovém šampionátu ve Falunu vedly k odvolání trenéra Ladislava Rygla. Jeho nástupcem se stal dosavadní dlouholetý asistent Vladimír Šmíd. Navíc aktivní kariéru ukončily z věkových i zdravotních důvodů dvě legendy – Pavel Churavý a Tomáš Slavík. Ten sice svlékl závodnickou kombinézu, ale svůj sport neopustil, protože se stal od 1. května sportovním ředitelem Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

„Už od března jsem se připravoval na novou funkci, ale začátky byly docela náročné a chvíli trvalo, než jsem se zorientoval. Starám se o chod celého úseku a zdaleka to není jen úředničina. Výhodou při tom určitě je, že se pohybuji ve známém prostředí,“ ohlíží se za prvním půlrokem ve své nové profesi Tomáš Slavík.

 „Láďa Rygl je nepochybně velký pracant, ale chyběl mu určitý nadhled a také lidsky to mezi ním a závodníky drhlo. Vedení úseku proto rozhodlo o jeho výměně a příležitost dostal Vláďa Šmíd, který s družstvem spolupracuje už dlouho. Jeho úkolem není pouze příprava top reprezentantů, ale také intenzivní spolupráce s juniory, které vede Marek Šablatura a kteří prokázali svůj talent při letošním Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v Rakousku. Právě jména Pažout, Vytrval, Zemek a další by měla v blízké budoucnosti doplnit reprezentační družstvo,“ dodává Tomáš Slavík.

Výborné podmínky v Rovaniemi

Nově budovaný tým však na sklonku letní sezony postihla nečekaná a citelná rána. Nejlepší český sdruženář Miroslav Dvořák onemocněl v září mononukleózou, což znamená několikaměsíční výpadek z tréninku. Start Světového poháru musel oželet, ve finské premiéře v Ruce se představí pouze Tomáš Portyk.

„Je to zvláštní situace, když jsme tradiční soustředění na prvním sněhu od 11. do 21. listopadu v Rovaniemi absolvovali jen se dvěma závodníky – Portykem a Kutalem. Přitom podmínky jsme tentokrát měli výborné.Všude krásně bílo, napadlo patnáct centimetrů nového sněhu. Finové přichystali ještě ze zbytků loňského sněhu asi osm kilometrů okruhů a v provozu byl také jako jediný v Evropě můstek K 90. Kluci na něm zvládli pětadvacet skoků a den před odletem jsme si zaskákali ještě v Kuusamu. Samozřejmě jsme se hodně zaměřili i na běh a natrénovali jsme to, co jsme chtěli,“ popisuje závěrečnou přípravu Vladimír Šmíd.

Společně s ním a závodníky působil u týmu dlouhodobý servisman Miroslav Kopal a na závěr pobytu přiletěl také jeho nový kolega Vladimír Sedláček. Ten v minulosti spolupracoval například s biatlonisty i elitním slovinským sdruženářským výběrem.

„Tomáš Portyk skákal spolehlivě a dost se věnoval i fyzičce a technice běhu. Některé běžecké tréninky byly hodně náročné. Petr Kutal na sobě stále pracuje. Před odjezdem do Finska však byl nachlazený, měl týdenní přestávku, ale postupně se zapojil do plného tréninku. Vzhledem k absenci Mirka Dvořáka je alespoň výhodou, že v této sezoně nečeká žádná vrcholná soutěž v podobě mistrovství světa nebo olympiády,“ říká Vladimír Šmíd.

Petr Kutal nemůže kvůli bodové absenci do Světového poháru zasáhnout a mezinárodní sezonu otevře v období 11. – 13. prosince na závodech Kontinentálního poháru v Park City v USA společně s Martinem Zemanem a Janem Vytrvalem.

Tomáš Portyk: V únoru 2016 útok na medaili

Devatenáctiletý Tomáš Portyk vstoupí poprvé do nového ročníku Světového poháru jako česká jednička. Už v rámci letošní letní Grand Prix prokázal, že se opět výrazně přiblížil absolutní světové špičce. Navíc ho čeká v únoru 2016 účast na juniorském světovém šampionátu v rumunském středisku Rasnov, kde touží konečně získat medaili.

„Myslím, že příprava před sezonou vyšla, jak nejlépe mohla. V Rovaniemi jsme měli opravdu kvalitní podmínky. Dva a půl kilometru dlouhý běžecký okruh byl hodně těžký, dostávali jsme na něm zabrat. Ve skoku jsem se cítil dobře od prvního tréninku a stabilní forma mi vydržela, i když na konci soustředění jsme už cítili únavu. Je škoda, že Mirka Dvořáka postihlo onemocnění, protože jsme tahali jeden druhého dopředu a motivovali se. Mým cílem v první části sezony je prosadit se ve Světovém poháru, podávat vyrovnané výkony a umisťovat se v popředí. Ve druhé části už budu směřovat přípravu na svoje poslední juniorské mistrovství světa, kde bych rád získal medaili,“ přeje si Tomáš Portyk.

Miroslav Dvořák: Lehčí o čtyři kilogramy

A jak vypadá aktuální situace kolem zdravotního stavu Miroslava Dvořáka, který v září onemocněl mononukleózou?

„Poslední testy po měsíci klidu ukázaly zhruba třetinové zlepšení. Proto věřím, že od začátku prosince bych po konzultaci s lékaři už pomalu mohl zahájit přípravu. Nejprve domácí cviky, pak i posilovna, nejpozději od poloviny měsíce už klasický trénink a před Vánoci možná i skoky. S těmi nebude problém a paradoxně se v nich mohu ještě zlepšit, protože jsem zhubl kvůli nemoci čtyři kilogramy, takže jsem teď lehčí. Běh však bude naopak dřina. Bude to hlavně o vůli a trpělivosti,“ tuší Miroslav Dvořák, který se v současné době zaměřil ve spolupráci s mentálním koučem také na psychologickou přípravu.

„Pracujeme na odstraňování předzávodního stresu, zvýšení sebedůvěry a snažíme se odbourat některé zlozvyky, které mě dosud limitovaly, a důsledkem pak byla určitá nevyrovnanost výkonů. Jednou jsem dojel ve Světovém poháru třetí, ale další den třeba až třicátý,“ vysvětluje Miroslav Dvořák.

 

 



Pomoc Ukrajině