Na Kontinentálním poháru v Norsku se nejvíce dařilo Lukáši Daňkovi

4 min 32 s

Pětice mladých českých reprezentantů se představila o víkendu na závodech Kontinentálního poháru v norském středisku Hoeysdalmo. Vzhledem k tomu, že nepřízeň počasí se v minulých týdnech postarala o zrušení hned několika závodů Světového poháru, využili mnozí elitní sdruženáři právě této příležitosti ke startu ve Skandinávii. Konkurence v Norsku tak byla vynikající a čeští junioři zde absolvovali skutečně tvrdou prověrku.

V sobotu 9. ledna se uskutečnil individuální závod HS94/10 km. Ve skokanské části příjemně překvapil osmnáctiletý Lukáš Daněk, který mezi šesti desítkami renomovaných soupeřů obsadil 16. místo za skok dlouhý 85 m. Na vedoucího Rakušana Franze Josefa Rehrla (91 m) ztrácel před během 1:02 min.  Výkony dalších českých mladíků: 45. David Zemek (16 let) 79,5 (+2:04 min.), 50. Jan Vytrval (17 let) 76 m, který přitom v provizorním kole zdolal 81 m, (+2:22 min.) a 55. Martin Dufek (19 let) 75,5 m (+2:30 min.).

V běžecké stopě se projevily fyzické přednosti starších a zkušenějších zahraničních závodníků a svěřenci trenéra Marka Šablatury své pozice nevylepšili. Daňkova celková 28. pozice však byla velice solidní, mj. dokázal porazit ostřílené Italy Armina Bauera, Mattiu Runggaldiera nebo Němce Davida Weldeho.

V neděli 10. ledna se individuální závod na stejném můstku i stejné běžecké vzdálenosti opakoval. V české sestavě nahradil Dufka sedmnáctiletý Ondřej Pažout. Ve skoku opět potvrdil své kvality Lukáš Daněk, když dopadl na značku 86 m a byl 17. s odstupem 58 s. Dominovali Rakušané  Rehrl (92,5 m) s Fritzem (91,5 m).Výsledky dalších Čechů: 45. Pažout 78 m (+2:08 min.), 56. Zemek 72,5 (+2:52 min.), 60. Vytrval 71 m, ale v tréninkovém kole dosáhl 78 m (+3:18 min.).

V běhu si to o prvenství rozdali mezi sebou rakouští reprezentanti a zabrali kompletní stupně vítězů. Čeští mladíci bojovali, ale zatím na špičku nestačili – nejlépe se z nich umístil opět Daněk. Pro všechny však závody znamenaly velkou zkušenost do budoucna.

Hoeysdalmo, 9. ledna – Kontinentální pohár, Gundersen HS94/10 km: 1. Espen Andersen (Nor.) 26:30,4, 2. Franz Josef Rehrl (Rak.) +2,8 s, 3. Maxime Laheurte (Fr.) +3,2 s... 28. Daněk +1:18,4 min., 53. Vytrval +4:05,0, 56. Zemek +4:42,0, 58. Dufek (všichni Česko) +6:17,1.

Hoeysdalmo, 10. ledna – Kontinentální pohár, Gundersen  HS94/10 km: 1. Franz Josef Rehrl 28:15,8, 2. Martin Fritz +4,9, 3. Lukas Greireider (všichni Rak.) +15,2...36. Daněk 2:19,5 min., 52. Pažout 3:43,1, 58. Vytrval +5:28,1, 60. Zemek (všichni Česko) +6:02,9.