MS juniorů v Lahti: Čeští sdruženáři v premiéře ve třetí desítce

5 min 16 s

V Lahti se ve dnech 19.–27. ledna koná mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování. Ve středu 23. ledna zasáhli do soubojů o medaile také účastníci v severské kombinaci. České barvy hájili v individuálních závodech HS100/5 km Simona Weinlichová (na snímku) a čtyřlístek mladíků David Zemek, Petr Šablatura, Jan Šimek a Lukáš Kohlberger. Po odchodech vynikající juniorské generace (postupně Portyk, Pažout, Vytrval, Daněk) bylo jasné, že letos se zřejmě sbírka cenných kovů nerozšíří. Nejlepším umístěním byla 24. příčka Davida Zemka.

Ve skokanské části kategorie juniorek ještě kralovaly Evropanky. Rakušanka Lisa Hirnerová zdolala 90 m a ujala se vedení, za ní skončila výkonem 90,5 m Norka Gyda Westvoldová Hansenová s odstupem 12 vteřin. Třetí pozici obsadila šestnáctiletá Japonka Ajane Mijazakiová s 87,5 m (+22 s). Simona Weinlichová byla mezi dvaatřiceti aktérkami 21., když dopadla na značku 76 m (+2:11 min).

Ve stopě však vzaly stupně vítězů útokem japonské reprezentantky. Už po kilometru dostihla mladičká Mijazakiová norskou sdruženářku Westvoldovou Hansenovou, zatímco Hirnerová rychle ztrácela. Z průběžné 16. příčky naopak drtivě nastoupila druhá Japonka Anju Nakamurová a probila se na bronzovou pozici. Titul si ve finiši zajistila MIjazakiová. Simona Weinlichová si své postavení nevylepšila a se ztrátou pět a tři čtvrtě minuty obsadila 26. místo.

V chlapecké kategorii byla konkurence pořádně našlapaná. K hlavním favoritům patřili pravidelní účastníci seniorských Světových pohárů, kteří se také nakonec podělili o přední pozice. Mezi 56 startujícími držel krok se soupeři z českých kombiňáků pouze nejzkušenější David Zemek.

Po skoku vedl Nor Jens Oftebro výkonem 92 m. Za ním se seřadili s minimálními odstupy Rakušan Johannes Lamparter s 92 m (+1 s) a Němec Julian Schmid s 91,5 m (+2 s). Čeští závodníci v porovnání s elitou délkami zaostali. David Zemek byl 26. s 82,5 m (+1:20 min), Petr Šablatura 40. s 80,5 m (+1:52 min), Jan Šimek 51. se 77,5 m (+ě:36 min) a Lukáš Kohlberger 52. se 73,5 m (2:48 min).

Vedoucí trio rychle dostihl po skoku devátý Slovinec Vid Vrhovnik (+24 s) – kilometr před cílem však podlehl nasazenému tempu. Němec Schmid rozhodl o svém titulu drtivým nástupem v závěru, když nejprve utrhl Nora Oftebra a před cílem i Rakušana Lampartera. David Zemek běžel solidně, zaznamenal celkově 19. čas a své postavení si o dvě místa vylepšil. Zabojoval také Petr Šablatura, který se po úspěšném finiši posunul o tři příčky. Jan Šimek s Lukášem Kohlbergerem zůstali v podstatě na svých pozicích.

MSJ Lahti – juniorky HS100/5 km:1. Mijazakiová (Jap.) 17:43,8 min, 2. Westvoldová Hansenová (Nor.) +3,6 s, 3. Nakamuraová (Jap.) +18,5, ...26. Weinlichová (Česko) +5:46,4 min.

Junioři – HS100/5 km: 1. Schmid (Něm.) 13:45,0 min, 2. Lamparter (Rak.) +5,3 s, 3. Oftebro (Nor.) +13,5 s, ...24. Zemek +1:38,7 min, 37. Šablatura +2:32,7, 52. Šimek +3:59,1, 53. Kohlberger (všichni Česko) +4:05,2.