MS juniorů: Tomáš Portyk a nepopulární „brambora“ o pouhé dvě desetiny vteřiny!

4 min 51 s

Českého reprezentanta v severské kombinaci Tomáše Portyka (na snímku) dělily na mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování v kazašském středisku Almaty od bronzové medaile pouhé dvě desetiny vteřiny! Ve druhém, kratším individuálním závodě se statečně pral o vytoužené pořadí na stupních vítězů, ale v závěrečném finiši podlehl těsně nejen Němci Langemu, ale i Estonci Ilvesovi, jehož ve Světovém poháru seniorů běžně poráží. Své dosud nejlepší umístění na juniorském šampionátu z loňského oku si tak vylepšil o jednu příčku.

Individuální závod HS100/5 km opět ovládl supertalentovaný norský junior Jarl Riiber. Nejdelším skokem na značku 99,5 m si vytvořil dostatečný náskok a v běhu si svou vedoucí pozici už jasně kontroloval. Za ním se sice seřadili dva Japonci (Nagamine a Jamamoto – oba 95 m), ale ti jsou slabší běžci, a tak se s nimi v boji o medaile nepočítalo.

Důležitější bylo pořadí na 4. a 5. místě. Za trojicí nejlepších skokanů se umístili Estonec Kristjan Ilves s 92 m (+49 s) a právě Tomáš Portyk, jenž přistál na 93 m (+51 s), ale bodově byl za lepší vítr znevýhodněn. Také patnáctý Tomáš Vančura zaskákal solidně (90 m, +1:23 min.). Lukáš Daněk byl 22. (89,5 m, +1:43), ale Martin Dufek byl diskvalifikován.

Vzhledem k Riiberovým běžeckým kvalitám, bylo ve stopě už v sázce jen stříbro a bronz. Japonci podle očekávání odpadli, naopak dopředu se drtivým nástupem prodral Němec Jakob Lange. Společně s Ilvesem a Portykem vytvořili skupinu, která spolu bojovala. V posledním stoupání nasadil k trháku Lange, naopak Portykovi některý ze soupeřů přišlápl hůlku a přibrzdil ho. V dramatickém finiši navzdory veškeré snaze Estonec těsný náskok uhájil a na osmnáctiletého mladíka z Lomnice nad Popelkou zbyla jen nepopulární „bramborová“ medaile.

"Dnes opravdu nechybělo moc, ale bohužel to na tu medaili nedalo. Nedá se nic dělat, ale není všem dnům konec," napsal po závodě na svém facebookovém profilu Tomáš Portyk.

Zbývajícím Čechům se v běhu nedařilo. Daněk v něm klesl na 30. a Vančura dokonce až na 45. místo.

Almaty – individuální závod, Gundersen HS100/5 km: 1. J. M. Riiber (Nor.) 12:21,8 min., 2. Lange (Něm.) +47,4, 3. Ilves (Est.) +48,3, 4. Portyk (Česko) +48,5, 5. Gerstgraser (Rak.) +56,8, 6. H. Riiber (Nor.) +1:00,4 min. ...30. Daněk +2:46,4, 45. Vančura +4:38,7, Dufek (všichni Česko) neklasifikován.