Letní Grand Prix: Výborné české výkony pokračují – Tomáš Portyk skončil těsně pod stupni vítězů

7 min 30 s

Vynikající forma českých reprezentantů na Letní Grand v severské kombinaci pokračovala také ve čtvrtém závodě v Oberstdorfu. V něm čekal v pátek 25. srpna sdruženáře individuální závod, při kterém se poprvé v seriálu skákalo na velkém můstku HS140. A oběma elitním svěřencům trenéra Vladimíra Šmída šel tento přesun k duhu. Po dlouhých a vydařených skocích zabojovali také v běhu a výsledkem byla v cíli vynikající čtvrtá příčka Tomáše Portyka (na snímku) a osmá Miroslava Dvořáka! Poprvé se dočkal vítězství německý sdruženářský superman Eric Frenzel.

Na můstku HS140 mohl v konkurenci dalších 59 účastníků konečně tento německý reprezentant zužitkovat své skokanské schopnosti, když doplachtil do vzdálenosti 132 m. Za ním skončilo Japonec Takehiro Watabe se 130 m (ztráta +6 s), Rakušan Mario Seidl 129,5 m (+8 s), druhý z japonských bratří Akito Watabe se 129,5 m (+16), Němec Johannes Rydzek se 132 m (+16 s) a Francouz Maxime Laheurte se 130,5 (+16 s). Jeho krajan Jason Lamy Chappuis, usilující po roční přestávce o comeback, obsadil 20. příčku za 125 m (+1:11 min.).

Oběma nejlepším českým sdruženářům se ve skoku velice dařilo. Tomáš Portyk potvrdil návrat své bývalé „letecké“ formy a stylově přistál na 129 m, což ho vyneslo na 7. pozici (+18 s). A nezaostal ani Miroslav Dvořák, který zvládl 124 m a usadil se na 13. místě (+59 s). Solidně si vedl rovněž mladík Lukáš Daněk, jenž byl 24. za 122 m (+1:31 min.). Junior Jan Vytrval obsadil 43. místo za 111 m (+2:37 min.).

Odstup, který si vytvořila sedmička nejlepších skokanů – s výjimkou slabšího běžce T. Watabeho, její členy předurčoval k boji o prvenství, neboť ztráta ostatních závodníků už byla citelná. Tempo diktoval Eric Frenzel, z něhož byla cítit mimořádná touha po vítězství. Svým tempem nejprve setřásl T. Watabeho, poté čtyřlístek Seidl, A. Watabe, Laheurte, Portyk a na 7. km i reprezentačního kolegu Rydzeka. Do cíle dojel s více než půlminutovým náskokem.

Tomáš Portyk se po celou trať držel mezi nejlepšími na 4. místě. Na rozdíl od Laheurteho udržel vysoké tempo až do závěrečné fáze závodu. V ní mazácky udolal A. Watabeho, ale Rakušan Seidl byl v koncovce přece jen o 3,4 s rychlejší a stihl bronzový stupeň vítězů. Moc nechybělo, aby Seidl s Portykem ve finiši předjeli i unaveného Rydzeka. Portykova čtvrtá příčka znamená skvělý výsledek a další důkaz kvalit jednadvacetiletého sdruženáře.

„Po skoku jsem byl na pěkném sedmém místě, ale cítil jsem dobré rozpoložení i do běhu. V něm jsem se posunul na čtvrté místo. Bohužel, souboj o třetí pozici jsem prohrál, ale i tak jsem maximálně spokojený,“ komentoval Tomáš Portyk svůj výkon na Facebooku.

Miroslav Dvořák se pohyboval neustále na špici druhé skupiny, atakující umístění v první desítce – nejčastěji s Němci Fabianem Riesslem a Björnem Kircheisenem. Ve finiši sice na vyhlášeného běžce Riessleho tentokrát těsně nestačil, zbytek soupeřů však s přehledem porazil a dojel osmý. Lukáš Daněk se v běžecké části pořadím propadl, naopak Jan Vytrval se posunul výrazně kupředu – oba mladíci tak skončil těsně za sebou v polovině čtvrté desítky.

Letní Grand Prix, Oberstdorf – 4. závod (individuální Gundersen, HS140/10 km): 1. Frenzel 25:27,0 min., 2. Rydzek (oba Něm.) +34,5 s, 3. Seidl (Rak.) +36,0, 4. Portyk (Česko) +39,4, 5. A. Watabe (Jap.) 45,6, 6. Laheurte (Fr.) +1:10,7 min., 7. Riessle (Něm.) +1:22,0, 8. Dvořák (Česko) +1:22,8, 9. Kircheisen (Něm.) +1:25,7, 10. Ilves (Est.) +1:26,1… 34. Daněk +3:45,6, 35. Vytrval (oba Česko) +3:50,8.

Celkové pořadí Letní Grand Prix: 1. Seidl 240, 2. Frenzel 230, 3. Riessle 196, 4. A. Watabe 131, 5. I. Herola (Fin.) 111, 6. Portyk 94, 7. Kircheisen 86, 8.-9. Rydzek, Ilves oba 80, 10.-11. Dvořák, Hirvonen (Fin.) oba 79, 32. Pažout 14.

Pohár národů: 1. Německo 909 bodů, 2. Rakousko 504, 3. Česko 387, 4. Japonsko 365, 5. Finsko 340, 6.-7. Francie, Estonsko oba 130, 8. USA 85, 9. Polsko 83, 10. Itálie 50.