Letní GP v Oberstdorfu: Dvořák s Vytrvalem bodovali, Portyka zastavila diskvalifikace

5 min 19 s

Do průběhu třetího individuálního závodu Letní Grand Prix v severské kombinaci v pátek večer 24. srpna v Oberstdorfu výrazně promluvila přísná jury. Nekompromisně trestala sebemenší prohřešky ve výstroji závodníků ve skokanské části a mezi diskvalifikovanými byli nejen olympijští vítězové Eric Frenzel a Bernhard Gruber, ale také Tomáš Portyk! Očekávaný útok nejlepšího českého sdruženáře na elitní desítku se tak nekonal. Z trojice dalších svěřenců trenéra Marka Šablatury naopak zabojovali na prahu třetí desítky Miroslav Dvořák (na snímku) a Jan Vytrval. Junior David Zemek byl v běhu dojet o jedno kolo.

Po úvodních startech na malých můstcích čekal tentokrát v Obestdorfu 58 aktérů pátečního dějství můstek HS137. Na něm dominoval Japonec Akito Watabe výkonem 137 m před rakouskou dvojicí Mario Seidl se 138,5 (+17 s), Franz-Josef Rehrl se 132 m (+28 s). Z dalších favoritů byl Němec Johannes Rydzek pátý se 135 m (+49 s), vítěz předešlého závodu Ilkka Herola z Finska sedmý se 133 m (+1:00 min) a další domácí zástupce Vinzenz Geiger osmý se 132 m (+1:02).

Ke hranici 130 m se přiblížil také Tomáš Portyk, potvrzující stabilní formu. Jenže při následné kontrole kombinézy mu verdikt jury vystavil společně s dalšími třemi sdruženáři (navíc i Japonec Aguri Šimicu) stop v účasti. Miroslav Dvořák zdolal 118,5 m a skončil na 32. místě s odstupem 2:40 min, Jan Vytrval byl hned o stupínek za ním za 117 m (+2:42 min) a David Zemek 49. za 104,5 m (+4:30 min).

Běžecký okruh o délce 1 800 metrů absolvovali závodníci šestkrát, takže celkové délka se prodloužila na 10,8 km. Ještě v polovině trati bezpečně vedli A. Watabe se Seidlem, jenže za nimi už se zformovala stíhací skupina ve složení Rydzek, Herola a Geiger. Z ní měl překvapivě nejvíce sil mladý německý reprezentant Geiger – kilometr před cílem se dotáhl na vedoucí duo a razantním finišem si doběhl pro vítězství.

V běhu se dařilo také Miroslavu Dvořákovi s Janem Vytrvalem, kde bojovným výkonem výrazně vylepšili své pozice po skoku. Umístění těsně za dvacítkou nejlepších je pro ně příslibem před dalšími starty. David Zemek v nabité seniorské konkurenci sbíral především další zkušenosti – byl dojet o kolo a celkově obsadil 41. příčku.

3. individuální závod – Oberstdorf, HS137/10,8 km: 1. Geiger (Něm.) 27:19,7 min., 2. Seidl (Rak.) +2,4 s, 3. A. Watabe (Jap.) +7,6, 4. Herola (Fin.) +43,2, 5. Rydzek (Něm.) +52, 6. Laheurte (Fr.) +1:27,4 min., 7. Riessle (Něm.) +1:36,9, 8. Fritz +1:39,9, 9. Jöbstl +1:40,5, 10. Rehrl (všichni Rak.) +1:41,9 … 22. Dvořák +3:13,6, 24. Vytrval +3:21,7, 41. Zemek dojet o kolo, Portyk diskvalifikován.

Celkové pořadí Letní Grand Prix: 1. Seidl 220, 2. Herola 186, 3. Rydzek 185, 4. Rehrl 156, 6. Geiger 129, 7. Fritz 104, 8. A. Watabe 84, 9. Orter (Rak.) 79, 10. Laheurte 76 … 18. Portyk 44, 28. Vytrval 17, 34. Dvořák 9. Bodovalo celkem 42 závodníků.