Dvořák se stal vítězem ankety o nejlepšího českého závodníka v severské kombinaci

10 min 19 s

Miroslav Dvořák zvítězil přesvědčivě v hlavní kategorii 5. ročníku Ankety o nejlepšího českého závodníka v severské kombinaci v sezoně 2012-2013. Šestadvacetiletý závodník Dukly Liberec tak ukončil předchozí nadvládu svých reprezentačních kolegů Pavla Churavého a Tomáše Slavíka. Mezi trenéry vyhrál popáté za sebou reprezentační kouč Luděk Šablatura, pozici nejlepšího juniora uhájil potřetí Tomáš Portyk z Lomnice nad Popelkou.

Druhou příčku za Dvořákem obsadil o deset let starší Pavel Churavý, jenž se z českých sdruženářů umístil nejlépe na světovém šampionátu ve Val di Fiemme, třetí místo patří loňskému vítězi Tomáši Slavíkovi. Pořadí ankety, kterou vyhlašuje Úsek severské kombinace Svazu lyžařů České republiky, určily tradičně hlasy samotných závodníků, trenérů, funkcionářů, lyžařských expertů a novinářů.

„Pořadí ankety plně odpovídá dlouhodobé výkonnosti závodníků ve Světovém poháru. Jsem přesvědčen o tom, že na mistrovství světa byli velice dobře připraveni, a kdyby těsně před ním neonemocněli virózou, výrazně by se také prosadili. Mrzí to zejména u Mirka Dvořáka, který krátce před Val di Fiemme dojel ve Světovém poháru v Almaty třetí. Potěšilo mě, že po dvou horších sezonách se opět zvedá forma Pavla Churavého, a věřím, že na olympiádě v Soči on i Tomáš Slavík prodají své přednosti i zkušenosti. Velkým příslibem je talentovaný Tomáš Portyk, který si však při svých prvních mezinárodních startech se seniorskou elitou uvědomil, že na cestě do špičky ho čeká ještě spousta práce,“ komentuje výsledky 5. ročníku ankety Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

Miroslav Dvořák měl vydařený vstup do uplynulé sezony, pravidelně a dlouho atakoval elitní desítku ve Světovém poháru – nakonec skončil na 12. příčce. Jako skvělému běžci mu v současném hodnocení závodů v severské kombinaci více vyhovuje větší preference běžecké části – v této disciplíně se může rovnat s absolutní světovou špičkou. Závody Světového poháru dokončil čtyřikrát v první desítce, vrcholem byl bronz z Almaty.

„Jsem rád, že se mi konečně podařilo zvítězit v domácí anketě. Uplynulá sezona byla určitě moje nejvydařenější, jen jsem poněkud zklamán z vystoupení na mistrovství světa. Tím spíše, že jsem předtím ve většině závodů podával stabilní výkony. Bohužel, nemoc byla silnějším soupeřem. Na olympijskou sezonu se moc těším a do přípravy dám maximum. Tréninku obětuji spoustu času a moc toužím po ´velké´ medaili – třeba mi to vyjde právě v Soči. Věřím, že s trenéry vyřešíme otázku servisu i kvality materiálu a že eliminujeme hrozbu onemocnění v nepravý čas,“ přeje si Miroslav Dvořák.

Nečekané je tentokrát celkové umístění veterána Pavla Churavého, jemuž minulé dvě sezony nevyšly především zdravotně. Na světovém šampionátu ve Val di Fiemme však dosáhl z českých reprezentantů nejlepšího umístění v závodě na můstku HS 106/10 km, když skončil dvanáctý.

„Bylo to lepší než dva roky předtím, ale stejně jsem pořád doháněl nějaké manko z přípravy kvůli nachlazení, rýmám a virózám. Před mistrovstvím světa jsem byl zdravý a hned se to projevilo na výkonu. Míra Dvořák zvítězil letos v anketě suverénně, byl z nás nejlepší. Olympijské Soči? Samozřejmě tam chci startovat, bude to asi vrchol mé kariéry a jen doufám, že se mi vydaří příprava. Na Dukle pořád chtějí medaili, tak na ni snad někdo z nás dosáhne,“ říká s úsměvem Pavel Churavý.

Výsledky 5. ročníku ankety O nejlepšího seniora, trenéra a juniora v severské kombinaci České republiky v sezoně 2012-2013:

Senioři: 1. Miroslav Dvořák (Dukla Liberec) 197 bodů, 2. Pavel Churavý (Dukla Liberec) 104, 3. Tomáš Slavík (Dukla Liberec) 88, 4. Petr Kutal (Dukla Liberec) 10, 5. Lukáš Rypl (Dukla Liberec) 5, 6. Aleš Vodseďálek (Dukla Liberec) 1.

Junioři/dorostenci: 1. Tomáš Portyk (LSK Lomnice nad Popelkou) 202 bodů, 2. Martin Zeman (Dukla Liberec) 76, 3. Adam Oplištil (Dukla Liberec) 62, 4. Tomáš Vančura (Dukla Liberec) 29, 5. Martin Dufek (LSK Lomnice nad Popelkou) 27, 6. Kristian Gryczuk (LSK Lomnice nad Popelkou) 1.

Trenéři: 1. Luděk Šablatura (trenér seniorů ČR) 136 bodů, 2. Vladimír Šmíd (asistent trenéra seniorů ČR) 72, 3. Marek Šablatura (trenér ČR pro Kontinentální pohár) 50, 4. Patrik Chlum (trenér juniorů ČR, JKL Desná) 42, 5. Martin Břečka (LSK Lomnice nad Popelkou) 31, 6. František Vaculík (Ski klub Harrachov) 21.

Výsledky předcházejících čtyř ročníků ankety:

1. ročník (2008-2009) - senioři: 1. Churavý, 2. Slavík, 3. Dvořák; trenéři: 1. L. Šablatura, 2. Šmíd, 3. Šimek; junioři/dorostenci: 1. Havránek, 2. Jančík, 3. Matura.

2. ročník (2009-2010) - senioři: 1. Churavý, 2. Dvořák, 3. Slavík; trenéři: 1. L.Šablatura, 2. Šmíd, 3. Chlum; junioři/dorostenci: 1. Jančík, 2. Havránek, 3. Rypl.

3. ročník (2010-2011) - senioři: 1. Slavík, 2. Dvořák, 3. Churavý; trenéři: 1. L. Šablatura, 2. Šmíd, 3. Latzka; junioři/dorostenci: 1. Portyk ml., 2. Kozák, 3. Kelnar.

4. ročník (2011-2012) – senioři: 1. Slavík, 2. Dvořák, 3. Churavý; trenéři: 1. L. Šablatura, 2. T. Portyk st., 3. Šmíd; junioři/dorostenci: 1. Portyk ml., 2. Oplištil, 3. Zeman.