Čeští sdruženáři se rozloučili s Pchjongčchangem sedmým místem ve štafetě

5 min 45 s

Vydřeným vstoupením se s olympijským Pchjongčchangem rozloučili ve čtvrtek 22. února čeští reprezentanti v severské kombinaci. V závěrečném závodě štafet po bojovném výkonu obsadili solidní sedmou pozici. Zlatý hattrick dovršili suverénním triumfem sdruženáři Německa před Norskem a Rakouskem.

Pozice na prvních čtyřech místech si zajistila favorizovaná družstva. Na špici se usadil rakouský čtyřlístek (Mario Seidl a Lukas Klapfer po 131 m, Bernhard Gruber 136 m, Wilhelm Denifl 138,5 m). O pouhých šest vteřin však zaostávali Němci ve složení Fabian Riessle (127,5 m), Vinzenz Geiger (129,5 m), Eric Frenzel (137 m) a Johannes Rydzek (138 m) a o devatenáct Japonci v sestavě Hideaki Nagai (127 m), Jošito Watabe (128 m), Go Jamamoto (132,5) a Akito Watabe (137,5 m). Také čtvrtí Norové byli „na dostřel“ o pouhých 27 vteřin zásluhou čtveřice Espen Andersen (128,5 m), Jan Schmid (132 m), Jarl Riiber a Jörgen Grabaak po 133,5 m).

Českému kvartetu se vydařila skokanská část na můstku HS142. Konečně se vydařil pokud Tomáši Portykovi, jenž doplachtil na značku 131 m, ale také ostatní borci odvedli kvalitní výkony – Ondřej Pažout 123 m, Miroslav Dvořák 110,5 m a Lukáš Daněk 119,5 m. V součtu z toho vyšlo výborné umístění na šesté příčce o dvě vteřiny před zklamanými Finy. Na lídra ztráceli svěřenci Vladimíra Šmída před během 1:56 min.

Ve stopě převzal dirigentskou taktovku německý mladík Geiger v závěru druhého okruhu. Ve stoupání před stadionem nastoupil, unikl Rakušanu Deniflovi a od té doby už německá štafeta mohutně navyšovala svůj náskok. Zajímavostí jistě je, že Němci vyhráli týmový závod v severské kombinaci pouze při jeho olympijské premiéře v Calgary 1988. Od Salt Lake City 2002 z něj sice pravidelně vozili medaile, ale vítězství se jim vyhýbalo. Frenzel a finišman Rydzek tak získali v Pchjongčchangu druhé zlato.

Z boje o medaile odpadli na třetím úseku Japonci, kde Jamamoto běžecky zcela propadl. V posledním okruhu potvrdil své kvality Nor Grabaak, přehnal se kolem Rakušana Seidla a pojistil svému týmu stříbro. Rakouští sdruženáři – stejně jako Němci – získali v olympijské soutěži družstev medaili popáté za sebou. V Turíně a Vancouveru byli zlatí.

Česká čtveřice v běhu zabojovala a s výjimkou silných Finů už další atak soupeřů nepřipustila. Portyk ještě na prvním úseku udržel za svými zády Fina Mutru, ale poté už mladíky Pažouta s Daňkem předčili vynikající tempaři I. Herola a Hirvonen. Dvořák nakonec přivedl štafetu na sedmé příčce, což představuje stejné umístění jako před čtyřmi lety v Soči.

Olympijské hry, Pchjongčchang – závod družstev HS142/4x5 km: 1. Německo (Geiger, Riessle, Frenzel, Rydzek) 46:09,8 min., 2. Norsko (Schmid, Andersen, Riiber, Graabak) +52,7 s, 3. Rakousko (Denifl, Klapfer, Gruber, Seidl) +1:07,8 min., 4. Japonsko +2:08,8, 5. Francie +2:27,2, 6. Finsko +2:30,7, 7. Česko (Portyk, Pažout, Daněk, Dvořák) +3:57,3, 8. Itálie +5:04,3, 9. Polsko +5:15,0, 10. USA +5:16,7.