2. závod Letní Grand Prix: Po větrném skoku tentokrát tři Češi mezi dvacítkou nejlepších

4 min 59 s

Ve druhém dějství letošní Letní Grand Prix čeští sdruženáři na stupně vítězů nedosáhli. V neděli 20. srpna dominoval v individuálním závodě v Oberwiesenthalu rakouský reprezentant Mario Seidl. Borci z liberecké Dukly přesto podali solidní výkony a Tomáš Portyk, Miroslav Dvořák (na snímku ze sobotního skvělého finiše a vítězství nad Frenzelem) i Ondřej Pažout se umístili v elitní dvacítce.

Na můstku HS106 opět úřadoval vítr a nebylo jednoduché zvládnout jeho rozmary. Zatímco třeba Tomáši Portykovi jury po skoku body odečítala, Miroslavu Dvořákovi je musela naopak připočíst. Mario Seidl však trefil ideální podmínky a ulétl všem soupeřům až na 106 m. Vyrovnat se mu dokázal pouze Japonec Akito Watabe, jehož 102,5 m vyneslo na 2. příčku se ztrátou čtyř vteřin.

Z českých sdruženářů si tentokrát nejlépe vedl mladík Ondřej Pažout, který se za 99,5 m umístil na průběžné 4. pozici s odstupem 37 vteřin. Před něj se dostal už jen Japonec Hideaki Nagai s 98,5 m (ztráta +29 s), naopak za ním skončili favorizovaní Němci – 5. Fabian Riessle s 99 m (+40 s) a 9. Eric Frenzel se 101,5 m (+46 s). Další svěřenci trenéra Vladimíra Šmída zaskákali průměrně. Tomáš Portyl byl 23. za 94 m (+1:28 min.), Lukáš Daněk 27. za 92 m (+1:47 min.) a Miroslav Dvořák po ne právě příznivém poryvu 28. za 88,5 m (+1:50 min.).

Na běžeckém okruhu muselo 57 aktérů zvládnout na kolečkových lyžích trať dlouhou přesně 10,8 km. Dlouho se zdálo, že se o vítězství poperou dva vedoucí závodníci, kteří měli po skoku komfortní náskok. Na 7. km však Seidlovu tempu A. Watabe podlehl a postupně ztrácel. Rakušan si poté osamoceně dojel pro celkové prvenství, zatímco v závěrečném kilometru Japonce vystrnadili ze stupňů vítězů dva němečtí stíhači – Frenzel s Riesslem.

Portyk s Dvořákem si kvalitním výkonem v běhu svá umístění výrazně vylepšili, junior Pažout podle očekávání pořadím klesl, ale jeho pozice mezi dvacítkou nejlepších je velice dobrá.

Letní Grand Prix, Oberwiesenthal – 2. individuální závod (Gundersen, HS106, 10 km): 1. Seidl (Rak.) 25:18,5 min., 2. Frenzel +10,5 s, 3. Riessle (oba Něm.) +12,3, 4. A. Watabe (Jap.) +14,2, 5. Kircheisen (Něm.) +19,6, 6. Nagai (Jap.) +49,1, 7. Ilves (Est.) +1:00,2, 8. Fritz (Rak.) +1:01,6, 9. I. Herola +1:06,0, 10. Hirvonen (oba Fin.) +1:06,9… 12. Portyk +1:20,0, 16. Dvořák +1:42,7, 17. Pažout +1:43,0, 32. Daněk (všichni Česko) +3:05,8.

Celkové pořadí Letní Grand Prix: Odpovídá pořadí v individuálním závodu, neboť sprint dvojic se do klasifikace nezapočítává.