O rychlostním lyžování

Rychlostní lyžování (speed skiing) je oficiální lyžařská disciplína ne nepodobná obecně známějšímu sjezdovému lyžování. Ten nejočividnější rozdíl? Nezatáčí se při ní. Jede se rovně dolů a cíl je jediný – dosáhnout té nejvyšší možné rychlosti.


Zmínky o rychlostním lyžování se objevují už na konci 20. století. První oficiální závod se konal v roce 1930 na svahu Val Saluver ve Sv. Mořici. Tenkrát vítěznému Guzzimu Lantschnerovi naměřili 105,675 kilometrů za hodinu, čímž se stal prvním světovým rekordmanem. Hranice 200 km/h se poprvé povedla překonat americké legendě tohoto sportu Stevu McKinneymu v roce 1978 v chilském Portillu. Nyní už se nejúspěšnější vyznavači tohoto sportu pohybují rychlostí přesahující 250 km/h a dosahují tak nejvyšší rychlosti, kterou lze na zemském povrchu vyvinout bez použití motoru.

 

Odlišností oproti tradičnímu sjezdovému lyžování je mnoho. Jezdí se na speciálně upravených kopcích, trať je kilometr dlouhá, přičemž na prvních 400 metrech závodník nabírá rychlost a následný stometrový úsek je měřený. Další část slouží k postupnému zpomalování a tradičně je trať vybavena protisvahem k úplnému zastavení. Také výbava je na první pohled jiná, tvoří ji speciální neprodyšná kombinéza z polypropylenových vláken, aerodynamické přilba kapkovitého tvaru, lýtkové spoilery, širší a delší lyže (220 - 240 cm dlouhé a 10 cm široké) a upravené lyžařské boty i hůlky.

 

 Jako ukázkovýsport se rychlostní lyžování představilo na zimních olympijských hrách 1992 v Albertville, kde československý reprezentant a dlouholetý tuzemský rekordman Petr Kakeš obsadil šesté místo. Jeho 223 km/h překonal až v roce 2013 další ikonický český závodník v této disciplíně Radek „Raketa“ Čermák s 237,69 km/h. Ten v roce 2017 tuzemský rekord ještě posunul na 243,57 km/h.

 

Na program zimních olympijských her se i kvůli tragickému úmrtí Švýcara Nicolase Bochotaye právě v Albertville 1992 rychlostní lyžování trvale nedostalo. Spadá však pod Mezinárodní lyžařskou federaci FIS a pravidelně se v něm bojuje o medaile na mistrovství světa i ve Světovém poháru. První šampionát byl uspořádám v roce 1996, premiéra Světového poháru se konala v roce 2002.

Pomoc Ukrajině